טיפול נפשי כסיוע לנפגעות אונס


אונס הוא חוויה טראומתית, הן גופנית והן נפשית, אך ההחלמה הנפשית אורכת זמן רב יותר מהגופנית. קורבנות אונס רבים, גברים ונשים כאחד, עלולים ללקות בהפרעת דחק פוסט טראומתית, ולכן זקוקים לא רק לתמיכה סביב האירוע עצמו, אלא לליווי נפשי גם זמן מה אחריו.

מידת ההפרעה עשויה להיות קשורה למידה בה הקורבן חש איום לחייו בזמן האירוע, האם הוא נפצע וחומרת הפגיעות, מידת ההיכרות עם האדם, ההקשר והסיטואציה שבה התרחש האונס או התקיפה, ואחרים. אם זאת, לא ניתן באמת לנבא מי יחווה טראומה מתמשכת ולאיזו מידה.

טיפול קוגניטיבי ביהביוריסטי לנפגעי אונס

ככלל, הטיפולים שנמצאו יעילים בטיפול בקורבנות אונס ותקיפה מינית הם טיפולים קוגניטיביים ביהביוריסטיים, ורבים מהם קיבלו תמיכה אמפירית ביעילותם.

אחד הטיפולים הנפוצים ביותר הוא טיפול בהצפה (Flooding). בטיפולי הצפה ישנה חשיפה שמבוססת על למידה ועיבוד מידע, ומטרתה היא לחשוף את הקורבנות באופן חוזר ונשנה לדימויים מפחידים וזיכרונות מהאירוע הטראומתי כך שיופחתו הפחד והחרדה. סיוע לנפגעות אונס

מלבד תיאור האירוע לפרטי פרטים בכל מפגש, הקורבנות מתבקשים להאזין להקלטות של המפגש כדי להפחית את החרדה.

כמו כן, הקרבנות מעודדים לעמוד בפני מצבים שאינם מסוכנים המקושרים עם סכנה הנכונה לטראומה כגון: יציאה לדייט, יציאה עם חברים, מקומות חשוכים ועוד.

טיפול נוסף הוא תרפיית עיבוד קוגניטיבי (CPT-Cognitive Processing Therapy), שמטרתו היא לסייע לאינטגרציה של האונס על ידי עיבוד רגשות והתמודדות עם עיוותים קוגניטיביים ואמונות לא אדפטיביות הנוגעות לאונס.

החשיפה כוללת כתיבה של האונס לפרטי פרטים והקראת הנרטיב בקול רם במפגש ובבית. במפגש מנתחים את התמות שעולות במונחים של בטיחות, אמון, כוח, הערכה ואינטימיות.

מספקים לקורבנות מידע הנוגע לרגשות, ומעודדים אותם לזהות נקודות היתקעות דוגמת רגשות שאינם מעובדים דיים בנוגע לטראומה, כמו גם לזהות אמונות לא תואמות לגבי האונס (האשמה עצמית למשל).

כך, ישנו מקום לחוויה בריאה ומאוזנת של האונס כדי למזער את הפגיעה בתפיסת העולם כמקום בטוח.

טיפולים דינמיים בנפגעות אונס

טיפולים נוספים כוללים פסיכותרפיה קלאסית, כמו גם טיפול באמצעי הבעה ויצירה, שהוכחו כיעיל מאוד בטיפול במצבי טראומה. בין טווח הטיפולים ניתן לציין טיפול בתנועה, בו הקורבן מתוודע מחדש לגופו ולתחושות שנאצרו בו בעקבות הטראומה.

טיפול בפסיכודרמה, בו המטופל יכול להתעמת עם ההפנמה של התוקף ולבחון מחדש אמונות מוטעות לגבי תפיסת האירוע; וכמובן טיפול באמנות בו המטופל יכול להביא לידי ביטוי את התחושות שעלו בעקבות הטראומה ושעדיין לא קיבלו מילים שיתארו אותן.

פסיכותרפיה בשיחות עוסקת בתחושות שעלו סביב האונס, ומהווה מקור תמיכה ועזרה בתהליך השיקום אותו עובר הקורבן.

קיראו בהרחבה על: טיפול בפוסט טראומה

סיוע לקורבנות אונס ונפגעות תקיפה מינית

בישראל קיימים ברחבי הארץ מרכזים המסייעים לקרבנות אונס ותקיפה מינית. קיים "קו חם" אליו ניתן להתקשר בכל שלב, גם מיד לאחר האירוע, כדי לקבל עזרה, הכוונה ותמיכה בשעות הקשות.

מרכזים אלה מציעים פעמים רבות טיפולים ועזרה גם למי שידה אינה משגת זאת. כמו כן ישנה לעתים אפשרות לקבל סיוע במסגרת "סל שיקום" למי שהוכחה כזכאית לכך.

לשמוע אותך - האתר לבריאות הנפש מציע לך סיוע והפניה אל פסיכולוג או פסיכיאטר מומחה, לצורך שיקום וסיוע לאחר מקרה אונס או תקיפה מינית.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- הפרעות אישיות
- התמודדות עם התקף חרדה
- הדרכת הורים
- טיפול בהתמכרויות
- תופעות לוואי של תרופות
- תופעות לוואי של ריטליןתרופה להפרעות מצב רוח | היפוכונדריה Hypochondria | דמיון מודרך | אבל ואובדן | נוירוזה | הילד שלך בדיכאון? | אכילת יתר | מפת האתר
נפגעת אונס? קיראי על מגוון הטיפולים לצורך שיקום וסיוע לנפגעות אונס

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!