לא יכולים להגיד לא לאוכל? יש מה לעשות!


יותר ויותר אנשים לוקים בהפרעות אכילה בכל רחבי העולם. הפרעת האכילה השכיחה ביותר היא הפרעת אכילת יתר כפייתית, המאופיינת באכילה מטעמים רגשיים ולא מטעמים גופניים.

אוכל, במקור, הוא הדבר העיקרי הנחוץ להישרדות. אולם, בשביל אדם שסובל מאכילת יתר כפייתית, הוא משמש כמקור לשמחה, שלווה וניחומים.

רוב הסובלים מהפרעת אכילת יתר כפייתית מכירים בכך שהרגלי האכילה שלהם אינם בגדר הנורמה, אך אינם מצליחים לשלוט בכך. במאמר זה נדון בהפרעת אכילת יתר כפייתית ונשאל שאלות: מהו בולמוס אכילה? מהם הגורמים להפרעה? מהן ההשלכות שלה? כיצד ניתן לטפל או למנוע את ההפרעה? וכן הלאה.

מהו בולמוס אכילה?

בולמוס אכילה הוא התקף המתאפיין באכילה ללא כל בקרה ואין קשר בינה לבין תחושת רעב ממשית. בדרך כלל האכילה המופרזת תהיה מהירה, בהיחבא, ויכולה להגיע לכמות אדירה של קלוריות.

הבולמוס נפסק אך ורק ברגע שהאדם מתמלא מעבר לכמות שגופו יכול להכיל או עד שחש ברע, פיזית או נפשית.

מהם הגורמים לאכילת יתר כפייתית?

ישנם גורמים רבים לאכילת יתר כפייתית, אך בראשם, עומדים הגורמים הפסיכולוגיים.

לרוב, הפרעת אכילת יתר כפייתית מתפתחת כבר בגיל צעיר.  חינוך הלוקה בחסר, הפקרה, ותרנות מופרזת, העדר באהבה לילד עשויים להיות נקודת התחלה להתפתחות הפרעת אכילת יתר כפייתית בעתיד.

בנוסף, משפחות שלא מלמדות את ילדיהן שאוכל לא פותר מצבים קשים ורגשות שליליים כמו כעס ועצב, סיכויי ילדיהן ללקות בהפרעה עולים.

גורם נוסף שעשוי לעורר הפרעת אכילה הוא מאורע טראומתי קשה, אז האוכל עשוי להתפס כפיצוי נפשי על הרגשות הנובעים מהטראומה. במקרים של ניצול מיני, אכילת היתר עשויה לספק דרך למנוע מהניצול לחזור על עצמו, כאשר האדם הופך את עצמו לשמן ולא אטרקטיבי.

בעיות פסיכולוגיות נוספות כמו דיכאון, הערכה עצמית ירודה, פחדים, או הרגשת חוסר אהבה, יכולות אף הן להוות גורם להתפתחות ההפרעה וזאת משום שאנשים אלו ימלאו את חסכיהם הרגשיים באוכל.

קיראו בהרחבה על: התקפי אכילה

מהן ההשלכות של אכילת יתר כפייתית?

לאכילת יתר כפייתית השלכות חמורות ביותר. ההפרעה עלולה להוביל למצבים נפשיים קשים, למחלות גופניות ואף למוות.

ההשלכות בהיבט הנפשי הן: דיכאון או החרפה בדיכאון, תחושות קשות כמו בושה, אשמה, ייאוש, אומללות, עצב, חוסר בכוח מנטאלי, מועקה, מתח, חרדות וכד'.

ההשלכות בהיבט הגופני הן: השמנת יתר חריפה, סוכרת, לחץ דם גבוה, הפרעות שינה, עייפות תמידית, צרבות, עלייה ברמת הכולסטרול, קשיי נשימה, הפרעות בתפקוד הלב ומוות.

הטיפול באכילת יתר כפייתית

טיפול באכילת יתר כפייתית מחייב קבלת סיוע מאיש מקצוע. הואיל והפרעת אכילת יתר כפייתית נובעת בעיקר מגורמים נפשיים, יש לשלב בין טיפול פסיכולוגי לבין טיפול בסימפטום, השמנת יתר, בעזרת דיאטנית.

אחרי הכול, אם הטיפול לא יתמקד במציאת פיתרון חלופי לחסכים הרגשיים לא תהיה לו תועלת ממשית. 

הטיפול היעיל ביותר באכילת יתר כפייתית הוא טיפול התנהגותי קוגניטיבי, שמטפל בהתקפי הבולמוס, בתפיסת אוכל כפיצוי נפשי, ברגשות שמסתתרים מאחורי האכילה ומלמד שיטות אחרות להתמודד איתם. הטיפול צריך להיות קבוע, מרוכז וללא הפסקות בכדי להכניע את ההפרעה לתמיד.

חשוב לציין שככל שמטפלים בהפרעה יותר מוקדם, הסיכויים להבריא גדלים.

מהי חשיבות התמיכה בסובלים מאכילת יתר כפייתית?

תמיכה מהמשפחה והחברים היא גורם מכריע להצלחתו של החולה להתגבר על אכילת היתר הכפייתית.

הביקורת מצד החברה כלפי האכלנים הכפייתיים רבה, ומסיבה זו דרוש שהסביבה הקרובה שלהם תעניק להם תמיכה, הבנה וחמלה.

לא רבים הם אלו שמשיגים את המטרה: ניתוק הרגשות מהאכילה. 

שינוי הרגלי אכילה, בקרב הסובלים מאכילת יתר כפייתית, עלול להיות מסובך,קשה ומייגע. אף על פי כן, ההחלמה מההפרעה מביאה עימה תחושת שחרור וחיים ללא כפייתיות, ולכן שווה כל רגע קשה.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן:  צור קשר 

 

לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- אנורקסיה
- בולימיה
- חרדות חברתיות
- תכשיר הריטלין
- טיפול תרופתי
- מאניה דיפרסיהדיכאון אחרי לידה | תשישות כרונית | מחלת האלצהיימר | פסיכוגריאטריה | התמודדות עם לחץ נפשי | ילדי גירושין | מפת האתר
כיצד ניתן להתמודד עם אכילת יתר כפייתית?

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!