בריאות הנפש בלי תרופות - טיפול נפשי אלטרנטיבי


דכאון? חרדות? טרואמה? נסו שיטות אלטרנטיביות!

לא הכל פותרים בעזרת תרופות - טיפול נפשי אלטרנטיבי בשיטות של רפואה משלימה – הוא טיפול שבבסיסו ההנחה כי הגוף והנפש אינם נפרדים מבחינת התהליכים המתרחשים בהם. קיימות שיטות טיפוליות רבות ואנו ננסה לספק לכם מידע על מגוון הטיפולים הקיימים.

בפתח הדברים, נציין כי המידע באתר אינו תחליף לייעוץ מקצועי ומטרתנו היחידה היא לספק לכם מידע על טיפולים נפשיים אלטרנטיביים. אולם, אם אתם נמצאים בטיפול קונבנציונאלי כלשהו – חשוב להתייעץ עם הגורם המטפל לפני קבלת כל החלטה בנושא.

התייעצות עם גורם מקצועי מוסמך, פסיכולוג או פסיכיאטר, תאפשר לכם לקבל החלטה מושכלת יותר ולבדוק האם אותם טיפולים נפשיים אלטרנטיביים מתאימים לכם וכיצד ניתן לשלבם במסגרת טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי בצורה נכונה ואפקטיבית.

כמו כן, חשוב מאוד לבחון את הצעותיהם של המטפלים האלטרנטיביים בתחום בריאות הנפש, מנקודת מבט ביקורתית ולהיזהר מהבטחות מפתות על מזור לכל מכאוביכם. אין בתחום הזה "פתרונות קסם" וכל טיפול, בין אם הוא טיפול נפשי אלטרנטיבי או קונבנציונאלי, הנו תהליך עם סיכוי להצליח וסיכוי להיכשל.

טיפול נפשי אלטרנטיבי לתסמונת דחק פוסט טראומטית

הפרעת דחק פוסט טראומטית מתפתחת לרוב לאחר שאדם חווה אירוע טראומטי ובמסגרתה חווה המטופל תחושות של חוסר אונים ופחד, המפריעים לו ומקשים עליו בחיי היום יום. אחד הסוגים הנפוצים להפרעה זו – הנו הלם קרב, בו לוקים חיילים שנחשפו במהלך שירותם הצבאי לאירועים טראומטיים.

קיימות שתי שיטות אלטרנטיביות נפוצות לטיפול בתסמונת דחק פוסט טראומטית. האחת – היא טיפול נפשי הומיאופתי – תוך שימוש בתרופות הומיאופתיות המסייעות להרגעה ואיזון של מערכות הגוף. כאמור, התפיסה בבסיסן של שיטות אלו היא שבאמצעות תהליכים פיסיים הנוצרים בגוף – ניתן לייצר תהליכים חיוביים גם בנפש.

שיטה נוספת היא טיפול בנשימות. ישנן שיטות שונות לנשימה, המסייעות להרגיע את מי שלוקה בתסמונת דחק פוסט טראומטית. לשיטה זו יתרון חשוב, כי למעשה המטופל לוקח יוזמה ויוצא מהמקום הפאסיבי וחסר האונים – כאשר הוא מבצע את התרגילים.

דיכאון – טיפול בשיטות אלטרנטיביות

גם בדיכאון ניתן לטפל במגוון שיטות אלטרנטיביות, הנפוצה שבהן היא צמחי מרפא בעלי סגולות ייחודיות לטיפול במצבי דיכאון. בדומה לטיפול תרופתי פסיכיאטרי – גם כאן המטופל הנו צד פאסיבי בתהליך, כלומר כל שעליו לעשות הוא ליטול את התרופות ולהמתין לשיפור במצבו.

חשוב לציין כי יעילותם של צמחי המרפא השונים – לא הוכחה מדעית, אך ללא ספק יש עדויות רבות של מטופלים, המעידים על שיפור במצבם. מתנגדי הרפואה האלטרנטיבית \ המשלימה, לרוב יטענו כי מדובר באפקט פלצבו – כלומר פסיכולוגית, עצם האמונה בכך שאדם נוטל טיפול שעתיד להטיב עם מצבו, גורמת לשיפור.

שיטות של מדיטציה ודמיון מודרך

מדיטציה ודמיון מודרך, גם הן שיטות של טיפול נפשי אלטרנטיבי למגוון מצבים. מדובר בטכניקות שונות של ויזואליזציה, המשמשות גם במסגרת טיפולים פסיכולוגיים קצרי מועד, בייחוד למצבים של לחצים וחרדות.

חשוב לציין כי טיפול נפשי אלטרנטיבי בו נעשה שימוש בדימיון מודרך, עלול לעלות על פני השטח טראומות שונות עליהן המטופל לא חושב במהלך היום – יום, אך במצב של הירגעות התכנים הללו צפים. חשוב מאוד לבדוק עם איש מקצוע מוסמך, פסיכולוג או פסיכיאטר, האם שיטת טיפול כזו מתאימה לכם.


מיינדפולנס - קשיבות כשיטת טיפול אלטרנטיבית / הוליסטיתמיינדפולנס הינה שיטת טיפול הוליסטית הנשענת על תפיסת העולם של הפילוסופיה הטיבטית. מטרת השיטה היא לעזור למטופל להתמודד עם מצבי דיכאון וחרדה. להרחבה בנושא קראו את המאמר הבא...ביופידבק Biofeedback - משוב ביולגי על גוף האדםמה אתם יודעים על שיטת הטיפול באמצעות ביופידבק? בואו להכיר מקרוב את המשוב הביולוגי על גוף האדם...בריאות הנפש ומחלת הסרטן - חשוב לדעת!האם ניתן להוכיח קשר בין המצב הנפשי שלנו לבין התפרצות מחלת הסרטן או סיכויי ההחלמה מסרטן?


לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- פיברומיאלגיה
- דכאון אחרי לידה
- מהי פוסט טראומה
- התמכרותפסיכוגריאטריה | פסיכיאטר | סכיזופרניה | מפת האתר
לא חייבים לקחת תרופות - טיפולים נפשיים מסוגים שונים, בשיטות אלטרנטיביות.

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!