הדרכת הורים והנחייה מקצועית


הורות היא אחת החוויות המאתגרות והמתגמלות ביותר בחיינו, אך לעתים הקושי מציף ועולה צורך בפנייה לעזרה. הורה מתקשה בדרך כלל משמעותו ילד מתקשה, ולכן הדרכת הורים כמעט תמיד אינה מנותקת מטיפול או אבחנה של הילד.

זוגות פונים להדרכה אם בעקבות המלצה ממוסדות החינוך או באופן עצמאי, לאחר זיהויי הקושי. ההדרכה מיועדת להנחות הורים בדרכים באמצעותן ניתן לשפר את מערכת היחסים בתא המשפחתי ולהקנות כלים מעשיים, על מנת שיוכלו לסייע לילדיהם במטלות ההתבגרות וההתפתחות.

הדרכת הורים - מתי לפנות ומדוע?

כאמור, הדרכת הורים מלווה את הטיפול בילד ובמטפליו. במקרה של טיפול במגבלות או נכויות, ההדרכה מיועדת לתת מידע והכוונה להורה לגבי הלקות הספציפית, לסייע בהבנת הקשיים הרגשיים ולחיזוק הביטחון העצמי.

הדרכת הורים

כמו כן, ההורה מקבל כלים ספציפיים המותאמים לעולמו הרגשי של הילד ולנושאים שמעסיקים אותו. תפיסה זו נובעת מתוך ההנחה, כי לא ניתן להביא לשינוי התנהגותי מבלי שתהיה הירתמות בסביבה הביתית. ככלות הכול, המטפל נמצא עם בני המשפחה מספר מוגבל של שעות.

קיראו בהרחבה על: טיפול משפחתי

כאמור, קשיי ההתמודדות של ההורה עומדים במרכז ההליך הטיפולי. ביטויים בולטים לכך עולים מסך האתגרים שבהתמודדות עם פעוט בן שנתיים או לחילופין עם מתבגר מתריסן, או מחוסר שביעות רצון מתפקודו או מתגובותיו, כמו עצבנות יתר או להפך - חוסר הצבת גבולות מוחלט.

סוגיות אלו מטרידות בתי אב רבים ומביאות למריבות, לעידוד התנהגות לא רצויה ולחסכים רגשיים. כאשר חיכוכים אלה מגיעים לרמה שמקשה על ההתנהלות היומיומית, אזי יש מקום לפנות לעזרה מקצועית.

סיבה נוספת עשויה לנבוע מתוך מצב מיוחד במשפחה, כגון משבר, ורצון לעבור אותו באופן חלק. דוגמאות לכך יכולות להיות גירושין, אובדן או אבל במשפחה, מעבר דירה למיקום מרוחק, מצב בריאותי של אחד מבני הבית ועוד.

הורים רבים לא יודעים כיצד לנהל זאת, ועליהם לפנות להכוונה על מנת למצוא את הדרך.

מה בין הדרכת הורים לטיפול נפשי?

על אף שהמטרה הרשמית של הדרכת הורים היא קבלת יעוץ בכדי לרכוש כלים להתמודדות עם קשיי ניהול המשפחה בחיי היומיום, יתכן כי יעלו נושאים אישיים שקשורים לתחושות שחווה כל הורה בפני עצמו, כמו גם למערכת הזוגית בין ההורים ועל הדרך בה מערכת זו משפיעה על בני הבית.

לכן, מומלץ כי שני ההורים יגיעו למפגשים באופן סדיר ככל שניתן. זאת, על מנת שלכל אחד מהם תהיה היכולת לבטא את רגשותיו, כמו גם ליצור תיאום עמדות והתנהגויות בין ההורים. זאת, משום שלעתים אחת הבעיות בתוך המשפחה היא הסתירות שמשדר כל אחד מההורים לילדיו.  

לסיכום, ישנן סיבות שונות לפניה להדרכת הורים, כשכל אחת מהן תקפה בדרכה. חשוב לזכור כי קשיים רבים ניתן לפתור באמצעות יעוץ מקצועי, ולכן כשישנו ענן שמעיב על הקשר בין בני הבית אין צורך לחכות למטר, ורצוי לטפל בכך שעה אחת קודם.

יש לך שאלות בנושא בריאות הנפש? ליחצו כאן ותשאלו אותנו!לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול זוגי
- הפרעת קשב וריכוז
- טיפולי ריטלין לילדים
- הילד בדיכאון?פסיכולוג ילדים | טיפול בהתמכרויות | התקף חרדה | היפוכונדריה | דימיון מודרך | התמודדות עם לחץ נפשי | נשירת שיער | מפת האתר
הדרכת הורים - ע"י מנחה מקצועי שיסייע לכם להתמודד מול כל בעיה במשפחה

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!