התמודדות עם הפרעות קשב אצל מבוגרים


אנשים רבים מכירים את התחושה זהו: ניסיון חוזר להתרכז בדבר מה שנכשל שוב ושוב, פיזור דעת שלא מאפשר להתמקד במטרה חשובה, אי שקט שלא נותן מנוח וחוסר יכולת לשבת בשקט.

כולם חווים זאת במידה זו או אחרת, אבל יש מי שאצלם לא מדובר בקושי חולף אלא בבעיה ממשית המונעת מהם לתפקד בחיי היומיום. אלה הם כ-8% מהאוכלוסייה, לפי הערכות, הסובלים מהפרעת קשב וריכוז.

בעשור האחרון גברה מאוד המודעות להפרעות קשב וריכוז, אבל דומה שהנושא של הפרעת קשב בקרב מבוגרים עדיין סובל מהזנחה ביחס לעיסוק הרב בהפרעות בקרב ילדים.

בפועל, אנשים רבים חווים פגיעה ממשית באיכות החיים בשל הפרעות קשב לא מטופלות שיכולות להתבטא בחוסר יכולת לתפקד במצבי מתח או התרגשות, פעלתנות יתר, אימפולסיביות או התמכרויות.

אנשים אלה סובלים מקושי לבנות יחסים יציבים עם בני זוג ומשפחה, קשיים במקום העבודה ובלימודים ודימוי שלילי של טיפוסים בלתי יציבים, ילדותיים, מפוזרים ולא אחראים.

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז היא בעיה תורשתית ביסודה, אך הטיפול בה הוא על-פי רוב כלל מערכתי – ומשלב טיפול תרופתי עם עזרה פסיכולוגית, התנהגותית וסביבתית.

בגילאים מבוגרים, במרבית המקרים נלווית להפרעת הקשב גם נטיה של נוירוטיות, והשילוב בין השתיים עלול להפוך את חיי הסובלים מהן לקשים מאוד. בשל המרכיב התורשתי, מבוגרים רבים מגלים כי הם סובלים מהפרעת קשב וריכוז בעקבות אבחון של ילדיהם כסובלים מאותה בעיה.

מבוגרים וילדים, לכולם משותפות אותן תכונות, המשתנות בדרגת החומרה שלהן מאדם לאדם: נטיה לחוסר סדר וארגון, שכחנות, איחורים ופיזור דעת; קשיי למידה, קריאה או כתיבה; קשיים בתקשורת עם הזולת, תחושת בדידות ובידוד, דימוי עצמי נמוך וחוסר ביטחון; קושי להתרכז, קשיים במילוי מטלות ובעמידה בלוח זמנים, אימפולסיביות.

כל אלה גורמים לכך שהסובלים מהפרעת קשב וריכוז סובלים מתת-הישגיות בלימודים או בעבודה ומתקשים למצות את מלוא הפוטנציאל שלהם. בנוסף, הם בלתי מובנים לעתים על ידי הסביבה הקרובה וחשים ניכור ובדידות.

האבחון ודרכי הטיפול

מומלץ לכל מי שסובל מקשיים יומיומיים ותמידיים בתפקוד וחש כי אינו מצליח לממש את יכולותיו ורצונותיו, לפנות לאבחון.

האבחון, בעזרת שורה של שאלות, הינו מהיר ופשוט ובכוחו לפתוח בפני הסובלים מהבעיה דרך חדשה, נטולת פחדים ועכבות. עבור הרבה אנשים משמעות הדבר היא התחלה של חיים חדשים, לאחר שסבלו מילדות מהפרעת קשב וריכוז בלתי מאובחנת.

הטיפול בהפרעת קשב וריכוז יכול לכלול תרופות, טיפול אישי או קבוצתי, אימון אישי, וגם שינוי כולל באורח החיים המקיף תזונה, פעילות גופנית ותוספים – בהתאם לחומרת הבעיה ולהעדפות האישיות של המטופל.

לעתים עצם האבחון, לאחר שנים של תסכול ותחושת חרדה, משפר פלאים את מצבם הנפשי של המטופלים ומשיב להם חלק מהביטחון העצמי והאמון בעצמם שאיבדו עם השנים.

הטיפול עצמו – שיכול להיות ממוקד ולא ממושך – מעניק כלים יישומיים להתמודדות עם מצבים מאתגרים בחיי היומיום ולשיפור מהותי באיכות החיים. לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- נשירת שיער - לא רק תורשתי
- התקפי זלילה הם הפרעה נפשית!
- השיטה האלטרנטיבית- נסו אותה!
- מכורים לאוכל - יש פתרונות!ריטלין למבוגרים | פסיכולוג קליני לשירותך | מהי לוגותרפיה? | קיבלת תרופה מהפסיכיאטר? | חרדה חברתית | מפת האתר
ADHD אצל מבוגרים

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!