מידע על סוגי התמכרויות ושיטות גמילה


התמכרויות זו תופעה שכיחה למדי בימינו היות ובעידן שלנו קיימים כל כך הרבה גירויים. המסרים הפרסומיים שאנו מקבלים מכלי התקשורת מעודדים אותנו לצרוך יותר ממה שאנחנו באמת צריכים, מכתיבים איך להתלבש, מה לאכול ובאיזה סבון לשטוף כלים.

העומס של אותם מסרים יוצר כאוס בתודעה שלנו, גורם לבלבול, לחץ ותופעות לא נעימות אחרות. לא פלא שקל למדי להתמכר, כי אחת הסיבות להתמכרות היא בריחה מהמציאות היומיומית המלחיצה.

התמכרות הינה תלות בחומר מסוים או בפעילות כלשהי אשר פוגעים בבריאות או/ו באיכות החיים של האדם המכור. התלות הזאת מתבטאת בדחף אובססיבי-כפייתי לקחת את החומר או לעסוק בפעילות הממכרת כדי לקבל תחושה של סיפוק והנאה. טיפול בהתמכרויות

ההתמכרות הינה הרסנית גם למי שסובל ממנה ולרוב גם לסובבים אותו: נרקומן פוגע גם בעצמו וגם בכל משפחתו, מכור להימורים יכול לגרום לפשיטת רגל של משפחתו ולהרוס יחסים עם כל החברים שלווה מהם כסף והבטיח הבטחות שווא. האנשים שסובלים מהתמכרות בדרך כלל מתכחשים לכך, ומשקרים לעצמם ללא הרף.

כמו כן, הם חיים באשליה שתמיד יכולים להפסיק לעשות את הפעילות הממכרת או להפסיק לקחת את החומר רק אם ירצו בכך, לדעתם הם פשוט לא רוצים מספיק.

במציאות מה שקורה זה שהפעילות / החומר / האובייקט שמכורים אליו משתלט על חיי האדם שסובל מהתמכרות, מחליש אותו מבחינה פיזית, מנטאלית, נפשית ורוחנית ובעצם מכתיב לו איך להתנהג ואיך לחיות.

התמכרות לסמים

בין ההתמכרויות הקשות ביותר היא כמובן ההתמכרות לסמים. התלות שנוצרת היא גם פיזיולוגית וגם פסיכולוגית והינה קשה מאד לטיפול.

בפן הפיזיולוגי, כל המערכות של הגוף מגיבות לחומר הממכר ומסתגלות מחדש בצורה כזו שבהעדר החומר הזה המכור ירגיש הרעה במצב הפיזי שלו, קור, זיעה, כאבים בכל הגוף אשר יכולים להיות בלתי נסבלים.

התמכרות פסיכולוגית היא זאת שבעצם מניעה את הנרקומן לפעול בדרכים מאד "יצירתיות" כדי להשיג עוד "מנה" אשר מלווות לא פעם בעבירות על החוק ואלימות.

ברגע שבן אדם נמצא תחת השפעה של חומר ממכר הוא חש הנאה גדולה ותחושה של אושר שאינן קשורות למציאות כמובן, אלא רק לתחושה הסובייקטיבית שלו באותו הרגע הקשורה להשפעה של הסם על המוח.

בהעדר הסם, המכור עלול להרגיש דאגה, לחץ, עוינות כלפי הסביבה, נדודי שינה, חוסר שקט ותסמינים פסיכולוגים אחרים.

כיום מזהים מגוון רב של התמכרויות מעבר להתמכרות לחומרים פסיכו – אקטיביים כמו סמים, אלכוהול ותרופות. בחברה המערבית המודרנית מתמכרים כמעט לכל דבר: טלוויזיה, קניות, אינטרנט, מין, אוכל, הימורים, סיגריות ואף לעבודה.

ישנם תיאוריות שונות המסבירות את הסיבות להתמכרויות. חלקם גורסות שישנן גורמים ביולוגיים אשר משפיעים על התופעה ויש אנשים הנולדים עם נטייה להתמכרויות.

תיאוריות אחרות טוענות שהסיבות העיקריות להתמכרות הן פחד, ריקנות ובריחה מהמציאות. הפחד נוצר כשהאדם כבר מכור ובתוך תוכו מפחד שלא יוכל להמשיך וליהנות  מהחיים בלי הגורם שהוא תלוי בו.

קיראו בהרחבה על: התמכרות לסמים

התמכרות לסיגריות, אוכל, אינטרנט ועוד...

כך למשל, המעשנים לא מאמינים שחייהם יהיו מהנים מספיק אם יפסיקו לעשן, אנשים המכורים לאוכל חוששים שלעולם לא יוכלו ליהנות מהאוכל אם יצטרכו לשנות את הרגלי האכילה שלהם וכו'. הרבה פעמים התמכרות באה למלא מקום מסוים שריק באותה העת.

למשל, בני נוער שסובלים ממחסור של קשרים חברתיים או/ו פעילות חברתית, מתמכרים לאינטרנט.

הם יוצרים לעצמם חיים בדיוניים שלמים ברשת, ובזכות האנונימיות יכולים להיות מי שמתחשק להם, מרגישים שהביטחון העצמי שלהם עולה, נהנים מכל רגע, אך בעת שהם יוצאים מהעולם הווירטואלי, הם חשים נפילה משמעותית בהרגשתם הפסיכולוגית - בדיוק כמו נרקומן שזקוק להרואין, רק בלי כאבים פיזיים.

כדי שוב להרגיש תחושה של ביטחון והתרגשות חיובית הם חייבים לחזור על הפעילות שוב ולהגדיל כל פעם את המינון.

בכל התמכרות נוצר מעגל קסמים שהאדם המכור בו כמו בובה על חוטים. הוא מאבד שליטה אך חי באשליה שהחומר שהוא לוקח או הפעילות שהוא עוסק בה נותנים לו ביטחון, שליטה וכוח. לרוב, קיים קושי אמיתי להיגמל באופן עצמאי, והאדם המכור זקוק לעזרה מקצועית.

הסביבה הקרובה (משפחה וחברים) יכולה מאד לסייע לאדם המכור להיגמל, אך התנאי החשוב ביותר הוא שהסובל מהתמכרות חייב להודות בכך ולהיות מוכן לקבל עזרה, אחרת יהיה מאד קשה לעשות משהו בנדון ותהליך הגמילה יכול להיכשל או לא להתחיל כלל.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן:  צור קשר

קיראו בהרחבה על: טיפול בנפגעות אונס


טיפול בהתמכרויות - איך להגמל מכל התמכרות ומידכיצד מטפלים בהתמכרויות מסוגים שונים? בואו לקרוא וללמוד על שיטות טיפול בתהמכרויות, לבד או בטיפול קבוצתי...


לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול פסיכולוגי
- טיפול פסיכיאטרי
- הפרעות אכילה
- סכיזופרניה
- מאניה דיפרסיה
- לחץ נפשי
- תופעות לוואי של תרופותטיפול תרופתי | תסמונת תשישות | קשב וריכוז | חרדות חברתיות | השפעת גירושין על ילד | חרדות | טיפול זוגי | מפת האתר
מדוע קשה כל כך להגמל מחומר אליו אנח מתמכרים?

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!