התמכרות לסמים ואלכוהול


התמכרות מכל סוג שהוא, כולל התמכרות לסמים ולאלכוהול, מתאפיינת בדפוס התנהגות של חזרה על פעילות המזיקה לאדם המבצע אותה. ככזו, ההתמכרות מורכבת מהיבטים פסיכולוגיים, פיזיים והתנהגותיים.

למעשה, נגרמות התמכרויות לסמים ולאלכוהול מדחף בלתי נשלט להמשיך להשתמש בסמים או לשתות אלכוהול על אף שפעילות זו מזיקה לבריאות.

בשלב הראשון גורמת ההתמכרות לתחושות נעימות של הקלה ושל שחרור, אך תחושות אלה חולפות במהרה, שלא כמו נזקי ההתמכרות. 

התמכרות לסמים ואלכוהול


התחושות הנעימות המתלוות להתמכרות יוצרות תלות מתמשכת וגוררות את המתמכר למעגל קסמים, שהיציאה ממנו ללא גמילה וטיפול מתאים היא בלתי אפשרית.

גורמי סיכון להתפתחות התמכרות לסמים ולאלכוהול הם רבים, החל ממצב סוציו אקונומי וכלה בגיל.

בהקשר זה, נחשבים בני נוער לאחת מקבוצות הסיכון המרכזיות להתמכרות לסמים ולאלכוהול.

הלחץ החברתי, חוסר הבשלות והבלבול התלווה להתפתחות המואצת מבחינה גופנית ונפשית כאחד גורמים לא אחת לבני נוער לחקות דפוסי התנהגות בלתי רצויים ולהתמכר לסמים או לאלכוהול.

הדרכת הורים - הנחייה מקצועית לחיים קלים יותר

מהי התמכרות לסמים ולאלכוהול? 

בהתמכרות לסמים ולאלכוהול בקרב בני נוער או בקרב קבוצות אוכלוסייה אחרות ישנו מרכיב של היווצרות תלות בחומרים פסיכו אקטיביים, לצד מרכיב של התפתחות תלות נפשית.

בנוסף לתלות בחומרים הפעילים אותם מכילים הסמים והאלכוהול ולתלות הנפשית, מלווה ההתמכרות גם בהתפתחות של הרעלה כרונית.

כמו כן, לכל אחת מההתמכרויות, לסמים או לאלכוהול, ישנם גם תסמינים שונים מעט. במקרים של התמכרויות לסמים, מפתח הגוף סבילות נגד החומרים הפעילים כתוצאה משימוש חוזר ונשנה.

תהליך זה גורם למתמכרים להגדיל את המינונים ככל שההתמכרות נמשכת. תסמונות אחרות של התמכרות לסמים קשורות בסוג החומר הפעיל.

עם זאת, בכל אחד ממקרי ההתמכרות לסמים מתרחש תהליך הדרגתי של התגברות התלות בחומרים הפעילים, כאשר עוצמתה משתנה מאדם לאדם.

שיטות להתמודדות עם לחץ נפשי - לחץ/י לקריאה

התסמינים של התמכרות לאלכוהול כוללים רצון גובר והולך לשתות אלכוהול, אובדן שליטה על צריכת האלכוהול, קושי מתפתח להשתכר ותלות פיזית בשתייה.

במקרים קיצוניים עלולה ההתמכרות לאלכוהול לגרום למחלות שונות בכבד ובכליות, לפגיעה במוח ולהרעלת אלכוהול.

גמילה מהתמכרויות

בשל המורכבות הרבה של התמכרות לסמים או לאלכוהול, צריך תהליך הגמילה מההתמכרות להיעשות רק על ידי מכון גמילה המעסיק אנשי מקצוע, המתמחים בתחום.

תהליך הגמילה מתבצע תוך התייחסות להיבטים פסיכולוגיים, פיזיולוגיים וגם סוציאליים וכולל מרכיבים רבים, כדוגמת: שיחות פרטניות עם אנשי מקצוע, השתתפות בקבוצות תמיכה, תמיכה עבור בני המשפחה, סיוע בהשתלבות מחדש בקהילה ופעמים רבות גם טיפול תרופתי.

במקרים בהם גורמת ההתמכרות לסמים או לאלכוהול להתדרדרות קיצונית ולהפרעות קשות, לרוב יש צורך בטיפול תרופתי הניתן על ידי רופא המתמחה בתחום.

מבחינה פסיכולוגית, כולל הטיפול בהתמכרות היבטים רבים, כדוגמת: חשיפת הסיבות להתמכרות, זיהוי גורמי סיכון, שינוי דפוסי ההתנהגות, חיזוק הביטחון העצמי ותרגול נטילת אחריות על החיים.

מבחינה סוציאלית, כולל תהליך הגמילה התערבות ברמה המשפחתית, ניתוק קשרים חברתיים בעייתיים וסיוע ביצירת קשרים חברתיים חדשים, תומכים וחיוביים.

התמכרות לאוכל - גורמים ודרכי טיפול באכילה כפייתית

 לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- מוות במשפחה ודרכי התמודדות
- השפעת הליכי גירושין על ילדים
- מהי לוגותרפיה וכיצד היא משולבת בטיפול?
- חרדה חברתית
- טיפול אלטרנטיבי - בלי תרופות
- הילד שלך בדיכאון?
- פסיכולוג ילדיםטיפול זוגי | פיברומיאלגיה | התקף חרדה | טיפול בפוסט טראומה | טיפול בדיכאון | דיכאון אחרי לידה | מאניה דיפרסיה | מפת האתר
התמכרות לסמים ואלכוהול

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!