שיטות טיפול בהתמכרויות - גמילה וסוף להתמכרות!


לי זה לא יקרה...אני שולט בסם \ אלכוהול הוא לא שולט בי! אני יכול להפסיק בכל זמן שארצה!

משפטים אלו ורבים אחרים מאפיינים אנשים אשר מכורים לסמים מסוגים שונים כמו סיגריות ואלכוהול וכן לאלה מאיתנו הסובלים מהתמכרויות אחרות.

התמכרות היא מחלה כרונית אשר שולטת בגופו ובנפשו של האדם ולא נותנת לו מרגוע עד הכוס \ סיגריה \ ג'וינט \ הימורים \ אכילה כפייתית ועוד. או ליתר דיוק, עד הפעם הבאה שיענה לדחף ולייצר החולני - המפרה את ההתמכרות.

ההתמכרויות פוגעות לא רק באדם אלא גם בסביבתו, האדם המכור אינו מתפקד בחיי היומיום, חשוב ומתנהג באופן אובססיבי עד ה"מנה" הבאה שמרגיעה אותו ונותנת לו שקט לעוד כמה שעות.

ההתמכרויות השונות פוגעות בתפקוד חיי היומיום, בעבודה, בלימודים, בחיי החברה, בזוגיות, במשפחה ובכל האספקטים של החיים.

במרבית המקרים ההתמכרויות השונות מתחילות מגיל צעיר (לרוב בגיל ההתבגרות) אך מקרים רבים מתחילים גם בשנות ה-20, ה-30 ואף בשנות ה-40 לחיים. לחומרים הממכרים יש השפעה שלילית על האדם שהופך מאדם רגיל ונורמטיבי לאדם עצבני, כועס, אובססיבי, קומפולסיבי, נפשו חצויה והידרדרות הפיזית מראה אותותיה במהרה.

טיפול בהתמכרויות מתחיל מהכרה - מה גורם לך להיות מכור?

הסיבות להתמכרויות השונות רבות ומרבות ומשולבות לרוב במספר גורמים הכוללים:

גנטיקה (קיים קשר חזק ומובהק בין אלכוהוליזם ולבין תורשה), משבר בזהות, היסטוריה של התעללות פיזית או מינית או נפשית, חינוך לקוי, הזנחה, הישגים נמוכים בלימודים או בעבודה, חיפוש אחר העצמי, מתחים בין בני המשפחה, בעבודה ובזוגיות, הורים מכורים לסמים ואלכוהול, חוסר תמיכה מצד המשפחה, מוות של אדם אהוב, לחץ חברתי, הרצון להיות מקובל בחברה, מגורים בסביבה בה יש אנשים מכורים, תנאים סוציו-אקונומים נמוכים.

לפני תחילת הטיפול בהתמכרות צריך לזהות אותה...

זיהוי מוקדם של התסמינים המאפיינים אנשים מכורים לסמים ו\או אלכוהול, יכולים להציל חיים.

התסמינים השונים כוללים: עצבנות, נרגנות, סודיות, התבודדות, שימוש בשקרים, שינוי קיצוני בהתנהגות ובמראה החיצוני, הידרדרות ההיגיינה האישית, התנהגות מינית חסרת אחריות, חוסר שליטה עצמית, בעיות ריכוז וזיכרון, שינויים פתאומיים באישיות ללא סיבה ידועה, אובדן עניין בתחביבים, ירידה פתאומית בנוכחות בלימודים או בעבודה, החלפת חברים, התנהגות אגרסיבית פתאומית, שימוש באלימות, התנהגות מסוכנת וגניבות.

טיפול בהתמכרויות - איך זה עובד?

לגרום לאדם מכור להודות במחלה ולקבל עזרה היא משימה לא קלה אך אפשרית. במרבית המקרים בהם מנסים לעזור לאדם המכור, אנו נתקל בהתנגדות וכעס מצידו ואף הכחשה.

ישנם מקומות המתמחים בעזרה ובעיקר טיפול בהתמכרויות, איתם תוכלו להתייעץ ולקבל כלים, כיצד לעזור לאדם המכור  וכיצד להביאו לטיפול הרפואי והנפשי לו הוא זקוק. תמיכה משפחתית וחברתית היא הדרך הראשונה להצלחת הטיפול במכורים.

כמו כן, הדרכה ותמיכה מקצועית, תוכניות מניעה בבית הספר ובקהילה, תוכניות גמילה במרכזי גמילה פרטיים או באמצעות בתי חולים, טיפולים פסיכולוגים.

לדוגמא: טיפולי קוגניטיבי - התנהגותי, טיפול בין אישי, טיפול משפחתי, פסיכותרפיה, טיפולים פסיכיאטרים בשילוב עם תרופות, טיפול  12הצעדים, דמיון מודרך, קבוצת תמיכה כמו AA או NA וכדומה.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- התמודדות עם לחץ נפשי
- דיכאון לאחר לידה
- הפרעות קשב וריכוז
- התקף חרדה
- היפוכונדריהדיכאון קליני | חרדת בחינות | שימוש בריטלין | לוגותרפיה | השפעת גירושין על ילדים | אלצהיימר | טיפול זוגי | מפת האתר
התמכרויות וגמילה - על שיטות טיפול בכל סוגי ההתמכרויות!

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!