טיפול זוגי בבגידה


בגידה היא בין הנושאים המורכבים, הכואבים והעדינים ביותר שזוג מתמודד עמם. הכאב, הבלבול, הספק ותחושת חוסר האמון, מביאים זוגות רבים לכדי פירוד, ולא תמיד בצדק.

אפשר בכלל לטפל בבגידה? כן!

חשוב לדעת כי מניסיון של מטפלים זוגיים רבים (בד"כ פסיכולוג או פסיכולוגית), וכן של זוגות שחוו בגידה בקשר שלהם, ניתן להשיב את הזוגיות לכנה, "להצית מחדש את האש" ובעיקר לבטוח שנית באחר.

אנו ממליצים לפנות לקבלת טיפול זוגי על ידי איש מקצוע במקרה של בגידה או חשש לבגידה (שכן גם אם לא באמת מתקיימת בגידה אך צד אחד חש כי השני בוגד בו, זהו סימן לקושי בזוגיות וקריאה לעזרה).

בטיפול הזוגי ינסו לתת לכל צד להגיד את שלו ולשני להקשיב, מתוך כבוד והבנה, יעבדו על הכנות בין הצדדים בלי אשמה או כעס כבסיס להגעה למחילה והשבת האמון.

מבגידה חד פעמית, דרך רומן ועד התמכרות

-   בגידה יכולה להופיע מסיבות שונות ובאופנים שונים: ישנן בגידות חד פעמיות, הנובעות מאי שליטה רגעית של אחד מבני הזוג (השפעת אלכוהול למשל) ומלוות ברגשי אשמה גדולים אחר כך. זו נחשבת לפחות חמורה מבגידה ממושכת יותר, אך כמובן בעלת השלכות כואבות על בני הזוג והיחסים ביניהם.

-    ישנן בגידות שהן בגדר רומן - כלומר מתמשכות. כך למשל בן זוג המחפש מקורות של תמיכה רגשית כאשר זו לא מתקיימת בזוגיות עצמה. יש לו צורך בקשר רגשי עמוק: בשיתוף של רגשות, מחשבות וחוויות ואילו השני אינו מספק צרכים אלו. הטיפול יעבוד על התקשורת בין בני הזוג, על בדיקת הצרכים של כל אחד ועל יצירת שיח כנה אמיתי ורגשי בין בני הזוג.

-    סוג אחר של בגידה, שגם הוא קשור בתקשורת, הוא כזה בו בני הזוג לא רבים בכלל, מנסים תמיד להיות "בסדר" ולמעשה צוברים הרבה מתח, תסכול, זעם וטרוניה על בן הזוג השני. כל מה שהצטבר מתבטא ברומן, לעיתים הוא מהווה איזה נקמה בבן הזוג או אפילו רצון לגרום לריב על מנת לבטא סוף סוף את הרגשות והקשיים בזוגיות.

-    סיבות רבות נוספות עלולות להוביל לקיומו של רומן - משבר גיל המעבר, חוסר יכולת להתמודד עם תפקיד ההורה במשפחה, ניסיון לעורר טריגר לגירושין בשל חוסר שביעות רצון מתמשכת, התמודדות עם עזיבת הילדים ומילוי הריק שנוצר, התמכרות למין ועוד. 

-    בעידן הטכנולוגיה חשוב להבחין בסוג נוסף של בגידה והוא האינטרנט - שיחות בצ'אטים או צפייה בפורנו, יכולים להיות תמימים עבור בן זוג אחד אך להחוות כבגידה ולגרור חוסר אמון עבור בן הזוג השני.

בטיפול הזוגי חשוב יהיה להבין מדוע אחד מבני הזוג חש צורך לפנות לאינטרנט מלכתחילה, בירור התחושות, הקשבה וניסיון להגיע לדפוס התנהגות המונע מכבוד ואמון בין בני הזוג.

-    לעיתים הזוג מנסה לשקם את הקשר בעצמו ובאופן טבעי עושה טעויות, ככל שהזוג חוו יותר ויותר חוויות של כשלון בשיקום הקשר, יהיה קשה יותר לעבוד ולהגיע לשיפור רצוי ומהיר מאשר אם היו פונים מייד לטיפול על ידי איש מקצוע.

לכן ראשית כל יש להבין כי למרכיב הזמן יש חשיבות עצומה בהתגברות על בגידה וביישום המסקנות שעלו מהטיפול. יותר מכל צריך להאזר במידה רבה של סבלנות.

לסיכום - חשוב להבין כי בגידה יכולה להיות דווקא פתח לשיפור יחסי הנישואין והזוגיות! טיפול זוגי יביא ליצירת תקשורת כנה ואמיתית בין בני הזוג, לביטוי תחושות ומחשבות, ללמידת דרכים לבטוח בבן הזוג ולהשיב את האמון למערכת היחסים, למחילה, להתמודדות עם הכעס והכאב מחד ורגשות האשם מאידך ולבסוף ליצירת קשר טוב עוד יותר והשבת הבטחון לחיי הנישואין.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן: צור קשר

 לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- בריאות הנפש
- ריטלין
- טיפול תרופתי
- אנורקסיה
- התמודדו עם לחץ נפשי
- התקף חרדה
- פיברומיאלגיהבריאות הנפש | הפרעות אישיות | חרדה חברתית | טיפול אלטרנטיבי | דיכאון אחרי לידה | דיכאון | צור קשר | מפת האתר
לשמוע אותך - האתר לבריאות הנפש - בואו לקרוא על טיפול זוגי בבגידה

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!