טיפול משפחתי ישדרג את חיי המשפחה שלך!


רבות אפשר לכתוב על התא המשפחתי, על יתרונותיו וחסרונותיו, האתגרים והקשיים, האושר והנחת שבו. אבל על דבר אחד דומה שכולם מסכימים: במשפחה אף פעם לא משעמם. איך שלא יהיה, זה יהיה מורכב, ולפעמים יותר מדי מורכב.

לעתים הדינמיקה המשפחתית מתערערת בשל אירוע מטלטל או משבר של אחד מבני המשפחה; יש מי שמצליחים להתגבר על האתגר בכוחות עצמם, אבל במקרים רבים עזרה חיצונית יכולה לחולל פלאים.

טיפול משפחתי מספק למשפחות את הסיוע ומאפשר להן לעלות על דרך המלך!

מהו למעשה טיפול משפחתי?

הנחת המוצא של התחום היא שמעורבות של כל בני המשפחה, כיחידה תומכת אחת, תורמת ואף חיונית להתמודדות עם קשיים, גם אם מקורם באחד מבני המשפחה.

הטיפול המשפחתי, הנעשה בהשתתפות כל בני המשפחה, נועד להגביר את ההבנה זה לזה, את התמיכה והעזרה, ובכך להקל על מצוקות אישיות או משפחתיות שמעיבות על החיים בתא המשפחתי.

זאת מתוך הבנה כי האנשים הקרובים החיים עימנו (גם אם אינם בעלי קשר דם) הינם בעלי משקל וחשיבות רבה לתפקודנו, אושרנו ובריאותנו הנפשית.

הטיפול במשפחה כמכלול מתמקד במערכת המשפחתית, בדינמיקה בין חבריה, ביחסי הכוח והמרות ביניהם, בשיתופי פעולה ובקרעים. המטרה היא לא לחשוף את נפשם של כל אחד מהמשתתפים, כי אם את אופיה, תכונותיה ובעיותיה של המשפחה.

מתוך כך מבקש המטפל לרתום את חברי המשפחה להתמודדות פעילה עם הבעיות המכבידות עליה או על מי מחבריה. בדרך כלל יושגו מטרות הטיפול בתוך עשרה עד עשרים מפגשים, שלא כמו טיפול פסיכולוגי אישי המצריך על פי רוב מספר רב יותר של מפגשים.

למי מיועד טיפול משפחתי?

משפחה החשה כי היא נקלעה למבוי סתום ביכולותיה להתמודד עם האתגרים של המסגרת המשפחתית תמצא תמיכה ועזרה באמצעות טיפול פסיכולוגי משפחתי. הטיפול מתאים כאשר חברי המשפחה חשים כי התקשורת ביניהם משובשת ודפוסי ההתנהגות שלהם פוגעים בבני השפחה ויכולותם לתפקד כתא משפחתי בריא, יציב ומאושר.

מצבים אופייניים שעשויים להצריך טיפול משפחתי הם מצבי משבר קיצוניים ותקופות מעבר והסתגלות  כגון מוות במשפחה, גירושין, מחלה, מצוקה כלכלית, טראומה של אחד מבני המשפחה, מעבר דירה, הריון ולידה או אובדן עבודה.

לעתים המצוקה המשפחתית היא מתמשכת, בשל בעיות בריאות כרוניות, אלימות, אלכוהוליזם או כל התמכרויות אחרות.

משפחות רבות נזקקות לסיוע בהתמודדות עם ילדים בגילאים שונים – החל בינקות ועד גיל ההתבגרות – או עם הורים קשישים.

ילדים עלולים לסבול מבעיות התנהגות ותפקוד, קשיים חברתיים, סכסוכים עם אחים, הפרעות אכילה והתפרצויות. כמו כן, זוגות רבים מתקשים לשמור על יחסים טובים עם הוריהם המבוגרים ונקלעים ליחסים מתוחים ואף לקונפליקטים קשים עימם. 

השפעת הטיפול המשפחתי

הנחת המוצא של הטיפול היא שהתא המשפחתי הוא מערכת חיה ומזינה שלה השפעה מכרעת על בריאות הנפש של חבריה.

אם התפתחו בה דפוסים הרסניים, היא תכביד ותפגע בכל בני המשפחה; אם תתפתח בה תקשורת בריאה ודפוסי התנהגות חיוביים, היא תתמוך, תסייע ותזין את כל חבריה. הטיפול מאפשר לבני המשפחה להיפתח ולהכיר זה את זה – לעתים בפעם הראשונה – להתקרב ולפתח אינטימיות, אמפתיה ומערכת של תמיכה הדדית. לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- הפרעות קשב וריכוז
- לחץ נפשי - התמודדות
- אלצהיימר - כמה הסברים...
- תרופות פסיכיאטריות
- היפוכונדריהאשפוז סיעודי | מאניה דיפרסיה | הפרעות קשב של מבוגרים | תסמונת מינכהאוזן | דמנציה | התקפי זלילה | הילד בדיכאון? | מפת האתר
טיפול משפחתי Family Therapy למען יציבות המשפחה שלך!

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!