טיפול בהפרעות מצב רוח - כדורים ותרופות בשימוש


הפרעות מצב רוח (affect) הן הפרעות נפוצות בקרב האוכלוסייה, גם זו שאינה מוגדרת כאוכלוסייה "קלינית", אלא נורמטיבית לכל דבר.

בעבר האמינו כי כל מי שמסוגל לאהוב ולעבוד אינו זקוק לסיוע נפשי. כיום, יותר ויותר אנשים פונים לסיוע תרופתי בגלל תוגה יומיומית. תרופות אלו מסייעות להם להתמודד עם קשיי היומיום לא רק ברמה התפקודית הבסיסית, אלא גם בדרך בה הם מרגישים לגבי עצמם ולגבי חייהם באופן כללי.

אחד החששות לפני נטילת תרופות באופן כללי וכמובן, תרופות פסיכיאטריות באופן ספציפי, הוא החשש מתופעות לוואי. תופעות הלוואי הנפוצות נעות החל מיובש בפה, ועד להשמנה וכן פגיעה בתפקוד המיני.


כדורים נפוצים לטיפול בהפרעות מצב רוח

לכל תרופה ישנו עלון לצרכן בו מפורטות תופעות הלוואי, אך אין זה אומר כי כל אחד יכול לחלות במגוון התופעות. התאמה ומעקב אצל פסיכיאטר מומחה תוביל לסבירות גבוהה להצלחת הטיפול ומניעת תופעות הלוואי.

מאמר זה יסקור עבורכם את הכדורים הנפוצים ביותר לטיפול במגוון הפרעות מצב רוח, מתי נוטלים אותם ועד כמה הם הוכחו כיעילים לטיפול ולמען בריאות הנפש והגוף שלך.

פרוזק (Fluoxetine)

נוגד הדיכאון המפורסם ביותר, ממשפחת ה-SSRI. SSRI משמעותו Selective Serotonin reuptake inhibitors, או במילים אחרות - אלו תרופות שמגבירות את הפרשת הסרוטונין, מוביל עצבי שנמצא אחראי למצבי הרוח, ובכך דואגות לפיזורו השווה יותר ברחבי המוח.

פרוזק נמצא יעיל בטיפול במקרי דיכאון עמוק, הפרעה טורדנית-כפייתית, בולימיה, הפרעות חרדה ופאניקה ותסמונת קדם ווסתית. תרופה זו נחשבת לתרופה מהדור הישן, אך היא עדיין מאוד פופולארית ונמצאת במקום השלישי אחרי לוסטרל וציפרלקס.

לוסטרל (Sertraline hydrochloride)

תרופה פופולארית ממשפחת ה-SSRI, המשמשת לטיפול במבוגרים עם התקפי דיכאון עמוק, כמו גם בהפרעות חרדה כגון הפרעת טורדנית כפייתית, הפרעות פאניקה וחרדה חברתית במבוגרים וילדים.

לוסטרל היא אחת התרופות המועדפות על הרופאים, שבוחרים לתת אותה ראשונה משום שתופעות הלוואי שלה הן יחסית קלות, למרות שיעילותה לא נמצאה עדיפה על תרופות אחרות ממשפחת ה-SSRI.

ציפרלקס (Escitalopram)

תרופה שמשתייכת למשפחת ה-SSRI. היא משמשת לטיפול במצבים שונים של דיכאון הנעים בין דרגת חומרה קלה לקשה, ובהפרעות חרדה, ביניהן גם תסמונת הלם פוסט טראומתית והפרעות טורדניות-כפייתיות.

כמו הלוסטרל, גם אותה נוטים לרשום פסיכיאטרים משום שיש לה יחסית מעט תופעות לוואי, גם אם יעילותה לא רבה יותר משל תרופות אחרות. 

תרופות נוספות ממשפחת ה-SSRI שהוכחו כיעילות ומשמשות בהצלחה מטופלים רבים הן רסיטל וסימבלטה, אך אלו נוטות לעורר יותר תופעות לוואי מאשר התרופות שלמעלה.

ליתיום

ליתיום הוא אחת התרופות הוותיקות ביותר בשוק, ונמצאת כאן משנות ה-40 של המאה העשרים. הוא נחשב לטיפול העיקרי במצב של מאניה דיפרסיה, מחלת מצב רוח דו-קוטבית שמאופיינת בקפיצות רבות עוצמה ותדירות במצב הרוח - דרך תחושת דיכאון עמוק וד לתחושת היי ממכר.

בעוד שליתיום היא התרופה הפופולארית לטיפול בהפרעה דו-קוטבית, היא משמשת לעתים גם בטיפול בדיכאון עמוק. התרופה דורשת מעקב צמוד משום שתופעות הלוואי האפשריות שלה עשויות להיות קשות.

יש לך שאלות על כדורים ותרופות לטיפול בהפרעות מצב רוח? פנה אלינו!לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- ריטלין - מה אתם אומרים?
- הפרעות אישות
- דמיון מודרך
- דיכאון אחרי לידה
- טיפול בנפגעות אונס
- תופעות לוואי של תרופותהיפוכונדריה | התקף חרדה | טיפול אלטרנטיבי | התקפי זלילה | התמכרויות | לוגותרפיה | נוירוזה | מפת האתר
ציפרלקס? ליתיום? פרוזק? לוסטרל? באילו כדורים משתמשים לטיפול בהפרעות מצב רוח?

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!