טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי עם לוגותרפיה


לוגותרפיה הינה תורה שפותחה על ידי ויקטור פרנקל, שהיה רופא ופסיכיאטר יהודי וינאי, נשיא החברה הרפואית האוסטרית לפסיכותרפיה ומחבר הספר "האדם מחפש משמעות".

בהיותו אסיר במחנה הריכוז של הנאצים, פרנקל שחווה על בשרו את זוועת השואה, איבד כמעט את כל משפחתו, ידידיו ורכושו, עדיין מצא משמעות לחייו ובזכות זה שרד.

כמו כן, הוא שם לב שאנשים אשר הייתה להם תקווה לשרוד לשם משהו חשוב עבורם שרצו להגשים בעתיד, הם אלה ששרדו, למרות הכול.

מה מטרתה של לוגותרפיה?

ובכן, מטרתה של הלוגותרפיה היא לטפל בנפש האדם באמצעות מציאת משמעות. לטענתו של פרנקל לכל אדם יש משמעות לחייו הייחודית רק לו, משהו שלמענו הוא ירצה לחיות, לכל אחד יש חופש בחירה שאיש לא יכול לגזול ממנו.

אין מדובר שמשמעות החיים במובן הפילוסופי וכללי, אלא במשמעות הרגע, כאשר האחראיות למצוא אותה המשמעות הייחודית מוטלת על כל אדם.

על פי לוגותרפיה ניתן לאתר משמעות בשלושה תחומים: בעשייה – עבודה או תחביבים, בהתנסות אישית בחוויה בעלת ערך כמו אהבה או יצירת אומנות ובסבל.

כשמדובר בסבל, הכוונה היא לא לחפש משמעות בסבל עצמו אלא לא להיכנע לסבל בזכות המשמעות. "לכל מי שיש לו איזה למה שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל איך" (ניטשה).

כל אישה שעברה ייסורי לידה (לפני שהמציאו אפידורל) הצליחה לעשות זאת ואף מספר פעמים רק מכיוון שהייתה משמעות לסבל שלה. האהבה הגדולה לתינוק הנולד והרצון לראות ולהחזיק את פרי בטנה, הם אלו שעזרו לה לשאת כל כאב ולהתעלות על עצמה.

מהו בעצם טיפול באמצעות לוגותרפיה?

התפקיד העיקרי של המטפל בלוגותרפיה הוא לסייע למטופל למצוא משמעות לחייו ולהרחיב את שדה הראייה שלו. אחת הטכניקות הטיפוליות היא "כוונה פרדוקסאלית", אשר מתאימה במיוחד לטיפול בהתנהגויות אובססיביות, חרדות ופוביות למיניהן.

כמו כן, מומלץ לשלב בטכניקה הזו הומור שעוזר לראות את הבעיה באופן מגוחך ובצורה כזו מנטרל אותה. לדוגמא, מי שסובל מפחד במה או פחד קהל, מאד מתרגש כשהוא צריך להופיע מול אנשים ומגמגם, לפי גישה הפרדוקסאלית צריך לנסות להתרגש בצורה מוגזמת.

זאת אומרת, כאשר ההתרגשות מתחילה להשתלט עליו הוא צריך לנסות דווקא להתרגש יותר בכוונה, אפילו לפני ההופעה מול האנשים.

במקום השתדלות יתר להירגע ולהקרין ביטחון הנובע מחרדת-הציפייה מפני התרגשות יתר, צריך שתבוא הכוונה הפרדוקסאלית לפחד, להתרגש ולגמגם שבעקבותיה תבוא ההופעה הרגועה ומלאת ביטחון.


המטרה המרכזית של הטכניקה כמו גם של לוגותרפיה, היא להתעלות על עצמנו ולקחת אחראיות על כל דבר שקורה לנו בחיים. שימוש בחוש הומור לעתים מאד חשוב והכרחי כדי לסייע לאדם להתנתק מעצמו.

תארו לעצמכם אדם בעל אף גדול מאד אשר סובל מחוסר ביטחון וכל הזמן מפחד שיעירו לו על האף שלו. לעומת זאת, אם ילמד לצחוק על עצמו ועל האף שלו, הסובבים לא ירגישו צורך להעיר לו על הפגם לא בלב ולא בעל פה וגם יקבלו אותו באופן חיובי יותר.

לדבריו של פרנקל לאדם יש חופש לבחור את עמדתו גם במקום שאין לו בחירה ויכולת להיאבק עם הנסיבות ולהתעלות עליהם.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן:  צור קשר

לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- התמכרויות
- לחץ נפשי
- ילדים וגירושין
- טיפול תרופתי
- ארוע טראומתי
- מאניה דיפרסיהחרדות | פסיכוגריאטריה | סכיזופרניה | דיכאון אחרי לידה | פסיכולוג תעסוקתי | מפת האתר
לוגותרפיה כשיטת טיפול פסיכולוגי

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!