תופעות הלוואי של השימוש בריטלין


הטיפול המוכר ביותר להפרעת קשב וריכוז הוא טיפול תרופתי באמצעות שימוש בריטלין.

אלא שריטלין אינו מתאים לכל אדם וישנם אנשים אשר חווים תופעות לוואי. תופעות לוואי אלו עשויות להיות מינוריות אך גם עשויות להיות מהותיות יותר ולמנוע מהאדם את האפשרות להמשיך ליטול ריטלין.

כך למשל, ריטלין עשוי להשפיע על התיאבון, על השינה ואף לעורר התקפי חרדה.

תופעות הלוואי אינן קשורות לחומרת הפרעת הקשב והריכוז, וגם אנשים המתמודדים עם הפרעת קשב קשה או כזו המגבילה את יכולת התפקוד שלהם עשויים לחוות תופעות לוואי אשר יחייבו אותו להפסיק ליטול ריטלין.

טיפול בהפרעות קשב וריכוז שלא באמצעות ריטלין יכול להיעשות על ידי התאמה של תרופות או פורמולות אחרות, אשר דומות בהשפעתן לריטלין אך אינן מלוות בתופעות לוואי או באמצעות טיפול שאינו תרופתי.

טיפול כזה הוא לרוב טיפול התנהגותי בו לומד האדם כיצד להתנהל טוב יותר בחיי היום יום שלו ובתפקודים השונים להם נדרש ונפגעים בעקבות הפרעת הקשב.

למידה זו מתייחסת לתחומים של שכלול ושיפור יכולות התארגנות, למידת ניהול זמן נכון, שיפור אינטראקציות חברתיות, לרבות אינטראקציות בין אישיות וזוגיות הנפגעות לא פעם בשל הנטיה לאימפולסיביות, שיפור ההתמודדות עם הסחות הדעת בלימודים או בעבודה, למידת טכניקות לאיפוק ועוד.

כמו כן, טיפול רגשי מסייע להתמודד עם ההשלכות של הפרעת קשב וריכוז על הדימוי העצמי של הילד או האדם, עם בעיות בזוגיות שאופייניות בקרב אנשים הסובלים מהפרעת קשב וריכוז, בנטיה להתנהגות כוחנית, לפגיעה במוטיבציה ועוד.

יתרה מכך, חשוב לציין כי התקפי חרדה הנובעים משימוש בריטלין עשויים להמשיך ולהתקבע - ולכן חשוב לשים לב לכך, לא להתעלם מתופעת הלוואי הזו ולפנות לרופא על מנת למצוא פתרון חלופי, תרופתי או אחר, שיאפשר את הפסקת החרדה והתמודדות טובה עם הפרעת הקשב.

רופאים המומחים בטיפול בהפרעות קשב וריכוז הם פסיכיאטרים או נוירולוגים ולכן חשוב לפנות לאחד מהם.

אך מעבר לכך המומלץ הוא לפנות למרכז רב מקצועי בו ניתן לקבל טיפול מקיף להפרעת הקשב, לא בהכרח תרופתי.

במרכז ד"ר טל, המנוהל על ידי הפסיכיאטר ד"ר אילן טל וממוקם בתל אביב ובחיפה, יחידה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז - היחידה כוללת פסיכיאטרים לילדים, נוער ומבוגרים המומחים באבחון הפרעות קשב וטיפול בהם אך גם פסיכולוגים ואנשי מקצוע מובילים מתחום הטיפול הרגשי להם מומחיות וניסיון בהתמודדות עם הפרעות קשב שלא באופן תרופתי, אלא התנהגותי.

יתרון הפניה למרכז רב מקצועי היא בקבלת התייחסות הוליסטית לכלל אפשרויות הטיפול ובכך מאפשרת התמודדות מקצועית, מקיפה ומותאמת אישית לכל אחד עם האופן בו הפרעת הקשב משפיעה על חייו.

כך, גם אם האדם חווה תופעות לוואי בעקבות הטיפול התרופתי, באפשרותו לבחון את כלל החלופיות האפשרויות - תרופתיות ורגשיות, על ידי אנשי מקצוע המומחים כל אחד בתחומו ואשר מתואמים זה עם זה מתוך מטרה לעזור לאדם להתגבר על קשייו באופן הטוב ביותר עבורו.

צפו בסרטון שבו ד"ר אילן טל מסביר על תופעות הלוואי:לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- הילד שלך בדיכאון?
- טיפול בהפרעות מצב רוח
- תרופות פסיכיאטריות - מדריך
- לשמוע אותך - בריאות הנפש
- מאניה דיפרסיה
- הפרעות קשב אצל מבוגריםאבחון דידקטי או אבחון פסיכולוגי - מה יותר מתאים לילד שלך? | הדרך הנכונה להפנות בן או בת משפחה לטיפול פסיכולוגי | מפת האתר
חשוב להכיר ולדעת: תופעות הלוואי הנפוצות מהם סובלים משתמשי ריטלין

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!