מיינדפולנס - מהפילוסופיה הטיבטית לפסיכולוגיה של ימינו


מיינדפולנס (Mindfullness) היא שיטה פסיכולוגית המסייעת בהתמודדות עם בעיות נפשיות שונות כדוגמת: חרדה (Anxiety), דיכאון (Depression) או לחץ, ומבוססת על תפיסות עולם השאובות מהפילוסופיה הטיבטית.

לפי שיטת המיינדפולנס הקרויה בעברית "קשיבות", התחושות השליליות שאנו חווים במהלך שגרת חיינו הן חלק בלתי נפרד מהקיום, והתמודדות עימן צריכה להיעשות לא מתוך התעלמות וביטול אלא מתוך הקשבה, קבלה ומודעות עצמית.

באמצעות שיטה זו הופך המטופל למודע יותר לעצמו ולתהליכים הנפשיים העוברים אליו. בשיטה זו מפתח המטופל יכולת התבוננות פנימית, המובילה לאיזון רגשי ולהרגעה עצמית. הטיפול בשיטת המיינדפולנס הוא יעיל מאוד ומסייע לא רק במצבים של בעיות רגשיות ופסיכולוגיות, אלא גם במצבים שונים של בעיות פיזיות, כדוגמת מיגרנות וכאבי גב כרוניים.

מיינדפולנס – להכיר את העצמי טוב יותר

המיינדפולנס הוא טיפול פסיכולוגי, הנשען כאמור על פילוסופיה ופסיכולוגיה טיבטית, ועל תפיסת עולם הוליסטית. בעברית נהוג לתרגם את המונח "מיינדפולנס" למונח הייחודי "קשיבות", שמשמעותו היא ערנות, מודעות והזכרות.


ואכן, מטרת הטיפול היא להשיג איזון של מעגלי גוף ונפש באמצעות תהליך של התוודעות עצמית. במציאות המודרנית אנו לרוב מצויים במצב של הדחקת התחושות השליליות וכתוצאה מכך גם במצב של התרחקות מהעצמי האמיתי שלנו. בפועל מוצף מוחנו האנושי בכל רגע ורגע באינסוף מחשבות ודימויים, שמחלקם הגדול אנו בוחרים להתעלם מסיבות שיפוטיות שונות ובלתי נכונות.

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים לחצו כאן:  צור קשר

טיפול המיינדפולנס, לומד המטופל לקבל את זרם מחשבותיו ודימויו במלואו וללא כל שיפוטיות. באמצעות שיטה זו, הדומה מאוד באופייה לשיטות הוליסטיות אחרות, כדוגמת מדיטציות או יוגה, לומד המטופל לקבל את עצמו כפי שהוא ולהתבונן גם במחשבותיו השליליות. התבוננות זו מובילה להתמודדות נכונה עם מצבים שונים של חרדה, דיכאון או אפילו טראומה.

מיינדפולנס – שיטת הטיפול

שיטת המיינדפולנס היא למעשה טיפול פסיכופיזיולוגי המשלב בין היבטים רגשיים לבין היבטים פיזיים של כל מטופל. בדומה לתרגול יוגה, לומד המטופל להתמודד עם רגשותיו השליליים באמצעות הגברת המודעות העצמית וגם באמצעות שחרור המתח שהצטבר בגוף ובשרירים.

שלא כמו שיטות הטיפול המערביות, במיינדפולנס השאיפה איננה לעולם לבטל את התחושות הקשות או להתעלם מהן, אלא להפך, להתבונן בהן ולקבלן כפי שהן. התבוננות זו מונעת את פעילותם המזיקה של מנגנוני ההדחקה ומסייעת בהתמודדות עם מצבים קיצוניים של דיכאון או חרדה.

קראו על שיטת הטיפול: ביופידבק

באופן מעשי, כוללת שיטת המיינדפולנס שימוש בתרגולים ובטכניקות שונות המשפרים את יכולת הוויסות הרגשי של המטופל, ומובילים לתחושת בריאות נפשית ופיזית ולהרגשה קיומית שלמה יותר. לרוב במהלך טיפול המיינדפולנס סוגר המטופל את עיניו, מתכנס לתוך עצמו, מתבונן בתחושותיו ולומד להקשיב לרגשותיו ולמחשבותיו ללא חשש.

לעיתים כולל הטיפול שימוש גם בדמיון מודרך, המסייע בזיהוי מחשבות שליליות ובהתמודדות איתן. בשיטה זו הסבל איננו נעלם, אלא להפך – מקבל את מקומו הראוי. מאוחר יותר ניתן להשתחרר מהסבל ולהמשיך הלאה. פעמים רבות מתבצע טיפול המיינדפולנס בהנחיה קבוצתית, שהרי התהליך עצמו הוא פנימי, כאשר המטפל משמש כמדריך ומנחה בלבד.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- לוגותרפיה
- בריאות הנפש ומחלת הסרטן
- פסיכולוגיה קלינית
- התמודדות עם לחץ נפשי
- טיפול בתרופות פסיכיאטריות
- מאניה דיפרסיה (דו קוטבית)
- חרדה חברתיתדיכאון אחרי לידה | טיפול בילדים | גירושין וילדים - השפעת הליכי גירושין על ילדים | פיברומיאלגיה - תסמונת תשישות כרונית | התמכרויות | מפת האתר


כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!