תסמונת מינכהאוזן - כרטיס ביקור


תסמונת מינכהאוזן – מה זה, איך זה קורה, תסמינים, טיפול ודוגמאות אקטואליות (האם המרעיבה)

תסמונת מינכהאוזן (Münchhausen Syndrome) הינה תסמונת המאופיינת בנסיון לקבל תשומת לב, או חמלה, מהסביבה אפילו על ידי גרימה בזדון של מחלה לעצמי, או התחזות לחולה.

לעיתים מופיעה התסמונת בצורה מעט שונה, בה הסובל מהתסמונת פוגע בקרובים לו או בתלויים בו, על מנת להצטייר כמושיע שלהם לאחר שנפגעו.

במאמר נסקור את תסמונת מינכהאוזן, נדבר על התסמינים של תסמונת מינכהאוזן, נדבר על המיקרה המיוחד של תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח, וניראה כי יש טיפול לתסמונת מינכהאוזן, וניתן לחיות עם התסמונת.

מהי תסמונת מינכהאוזן?

תסמונת מינכהאוזן קרויה על שם הברון הגרמני פרידריך הירונימוס, שהיה ידוע ברחבי העולם בגוזמאות ובבדיות הסיפוריות, שהיה מפזר לכל עבר. כמו הברון מינכהאוזן עצמו, גם הסובלים מתסמונת מינכהאוזן נוהגים להמציא לעצמם מיני מחלות, על מנת לקבל טיפול, חמלה ו/או תשומת לב מצד הקרובים, ואפילו צוות בית חולים המטפל בסימפטומים המתוארים על ידי החולה.

הסובלים מתסמונת מינכהאוזן יכולים לתאר מחלות באופן מדוייק למדי, עד כדי תעתוע אמיתי ברופאים מטפלים, ותיאור סימפטומים המחייבים אפילו ניתוחים או טיפולים ארוכים ומורכבים בין כותלי מוסדות רפואיים שונים.

הסובלים מתסמונת מינכהאוזן לא רק שאינם נמנעים מטיפולים רפואיים, בדיקות פולשניות, אשפוזים ממושכים וכדומה, הם אפילו גורמים חבלות משמעותיות לעצמם על מנת לזכות בטיפולים אלו.

במהלך השנים נודעו מקרים קשים של התעללות עצמית אצל הסובלים מתסמונת מינכהאוזן, בין השאר מדובר על הרעבה עצמית, פציעה עצמית וגרימת חבלות גוף שונות, הזרקת רעל מסוגים שונים לגוף, שימוש אקססיבי בתרופות על מנת לייצר מחלות, ועוד.

למשל, מסופר על גבר כבן שלושים שהגיע לטיפול בבית החולים לאחר שטען כי עבר התעללות מינית בידי קבוצת גברים. תחקיר מעמיק של המיקרה, גילה כי הגבר שאושפז השתמש בפיית בקבוק שתייה אותה החדיר לפי הטבעת של עצמו, באופן אלים, על מנת להיראות כמי שנחשף להתעללות מינית.

עוד נודעים הסובלים מתסמונת מינכהאוזן בזיוף ממצאי בדיקות כדי להיראות חולים – למשל, לאחרונה הגיעה לבית החולים צעירה בת 30, שתיארה כאבי בטן קשים. בדיקת השתן שלה הראתה ממצאים חריגים. לאחר בירור התגלה כי היא ירקה לתוך בדיקת השתן על מנת לייצר תוצאות חריגות ולהתאשפז.

תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח

תסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח (Münchausen syndrome by proxy) הינה תסמונת נפשית שמאפיינת את הלוקים בה בהתעלוות וגרימת מחלות לא לעצמם, אלא לתלויים בהם.

על פי רוב מדובר על ילדים כשליחים של הסובלים מהתסמונת. במקרה שהילדים הם באמת השליח דרכו מביאים החולים לידי ביטוי את התסמונת, מדובר בהתעללות קשה וממושכת, בגרימת חבלות לילדים כך שיצטרכו טיפולים רפואיים אינסוף, ובטיפול אדוק ומסור, על פניו, של ההורה המתעלל, עד כדי שהוא לא מוכן למוש ממיטת בנו. במרבית המקרים, כאשר מצליחים להרחיק את ההורה המתעלל ממיטת ילדו החולה, למרבה ההפתעה חל שיפור במצב החולה.

הסובלים מתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח עשויים להרעיב את ילדיהם עד למצב של תת תזונה (מקרה שנחשף בארץ לא מזמן, מגלה אם הסובלת מתסמונת מינכהאוזן באמצעות שליח, שאכן הרעיבה את ילדה עד שהתאשפז לטיפול בבית החולים, במצב של תת תזונה), להזריק רעלים שונים לילדיהם (פורסם מקרה של גבר בעל שתי נשים, שהיה מזריק להן נפט.

אחת מהן נפטרה כתוצאה מההתעללות, ולאחר שנתגלה הדבר, נענש הגבר ונכלא, שותפו לתא הכלא נפטר גם הוא כתוצאה מהתעללותו של הסובל מתסמונת מינכהאוזן), או לגרום להם מחלות שונות, על מנת לטפל בהם ולקבל אהדה והכרה כמטפלים מסורים.

כיצד מטפלים בתסמונת מינכהאוזן?

תסמונת מינכהאוזן הינה הפרעת אישיות פסיכיאטרית, שאינה כוללת התקפים פסיכוטיים ולכן במרבית המקרים אינה דורשת אישפוז פסיכיאטרי.

עם זאת, במקרים רבים טיפול פסיכולוגי קוגניטיבי  מסייע רבות לאיזון ושמירה על יציבות בחיים. תסמונת מינכהאוזן מלווה במקרים רבים הפרעות אישיות נוספות, כמו הפרעת אישיות גבולית, וכדומה. במקרים אלה, ישנה אפשרות לקבלת טיפול תרופתי פסיכיאטרי במקביל לטיפול הקוגניטיבי.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- נשירת שיער ולחץ נפשי
- לחץ נפשי - מה עושים?
- אלצהיימר - דרכי התמודדות
- סכיזופרניה - טיפול בסכיזופרניה
- טיפול בנפגעות אונסהפרעות קשב במבוגרים | נוירוזה | הילד שלך בדיכאון? | דמנציה | הפרעות קשב וריכוז | התקפי זלילה | טיפול בהתמכרויות | מפת האתר
תסמונת מינכהאוזן Münchhausen Syndrome - כרטיס ביקור

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!