הקשר בין בריאות הנפש לסרטן


אחד הנושאים השנויים ביותר במחלוקת בתחום בריאות הנפש הוא המידה בה מצבנו הנפשי משפיע על בריאותנו. רוב הרופאים יסכימו כי ישנו קשר כלשהו: מצב נפשי קשה עשוי להשפיע על יעילותה של המערכת החיסונית, במקרים של מצבי דחק מתמשכים ישנה ירידה ברמות התפקוד של הגוף.

עם זאת, כשזה מגיע לגורמים לסרטן מצב נפשי לא מוגדר כאחד מהם, ויש מטפלים רבים, מהרפואה הקונבנציונאלית והאלטרנטיבית כאחד, שחולקים על הגישה הזו.

במרכז הדיון עומדים שני נושאים: האחד, שואל האם מצב נפשי יכול לגרום להיווצרות הסרטן מלכתחילה. השני, מנסה לקבוע אם המצב הנפשי עשוי להשפיע על מהלך המחלה ועל אחוזי ההחלמה ממנה.

הקשר שבין המצב הנפשי להחלמה ממחלת הסרטן

יש הטוענים כי ההימצאות במצב של מחלה קשה, החל מהצטננות וכלה במחלות כמו סרטן, יכולה להצביע על מצבו הנפשי של האדם.

במחקר שנערך בשנת 2000 על ידי טרטון, פאט וקוק ובחן 68 חולי סרטן, נמצא כי חולים שלא הרגישו שיש להם שליטה על התפתחות המחלה שלהם נטו יותר לדיכאון ותופעות של חרדה, ובסופו של דבר היו להם תוצאות גרועות יותר מאנשים שכן הרגישו שיש להם שליטה וניסו להיות פעילים בהחזרת הבריאות לחייהם. מצב נפשי ומחלת הסרטן - מה הקשר?

במחקר אוסטרלי (2010) נמצא כי גורמים פסיכולוגיים קשורים לאחוזי ההחלמה של חולים עם סרטן.

הם מצאו כי חולים שהרגישו מלאי תקווה חיפשו אחר שיטות החלמה יותר מחולים שסבלו מתופעות של דיכאון. כמו כן, החולים האופטימיים מצאו תמיכה רגשית ונקטו בגישה חיובית יותר, מה שבסופו של דבר סייע להחלמתם.

עם זאת, רק התחושה כי "יהיה בסדר" לא בהכרח סייעה להחלמה, אלא עצם הפעלתנות שנבעה ממנה.

מחקר נוסף מצא כי חרדה וסרטן קשורים אחד בשני. רבים מהחולים הם פוסט טראומתיים, סובלים מהתקפי חרדה ומפוביות שקשורות למחטים ולאביזרים רפואיים נוספים.

מחקרים אלה מצביעים על הצורך לשלב בין עזרה נפשית לעזרה הרפואית שמתקבלת בבתי החולים.

אם כן, הקשר בין המצב הנפשי להחלמה הוכח במספר מחקרים, כולם הדגישו כי לא מספיק רק "לחשוב חיובי", אלא צריך גם לפעול בהתאם. כלומר מה שיוצר את סיכויי ההחלמה הוא הפעולות שמונעות מתוך האמונה כי ההחלמה היא אכן אפשרית.

קיראו בהרחבה על: שיטות לטיפול נפשי אלטרנטיבי

הקשר שבין המצב הנפשי להופעת מחלת הסרטן

ישנם קשרים עקיפים שעדיין לא הוכחו בשום מחקר ממוסד: יודעים כי דיכאון עשוי להוריד את רמות החמצן בדם בכ-30%, ורמות נמוכות של חמצן בדם קשורות לסרטן.

כמו כן, מצב הרוח משפיע על הפעילות ההורמונאלית, ולכן במצבים של לחץ רמות הקורטיזון עולות וישנם קשיי שינה, אשר גורמים להתרוקנות מצבורי המלטונין ולכן לחוסר איזון הורמונאלי, מה שעלול להוביל לעלייה גם ברמות האינסולין והאסטרוגן, הורמונים שקשורים לסוגי סרטן שונים. עם זאת, הקשר עוד לא הוכח באופן חד משמעי.

המתנגדים לטענה מעלים לעתים קרובות את הטיעון בדבר סרטן אצל ילדים - רבים מהם חיים חיים מאושרים לפני התפרצות המחלה, ללא מחשבות שליליות, דיכאון או חרדה. כך שהקשר בין המצב הנפשי לסרטן עדיין לא ברור לגמרי.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול בסכיזופרניה
- תסמונת מינכהאוזןנשירת שיער בגלל לחץ נפשי | הפרעות קשב וריכוז | כדורים ותרופות להפרעות מצב רוח | טיפול משפחתי | סיוע לקורבנות אונס | מפת האתר
מה הקשר בין המצב הנשפי שלך למחלת הסרטן?

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!