להתמודד עם משבר גיל המעבר


משבר גיל המעבר הוא תופעה שכיחה למדי, הפוקדת גברים ונשים רבים בשנות ה-40 לחייהם. משבר זה מוכר גם בשם משבר אמצע החיים ובאנגלית Midlife crisis ונגרם כתוצאה משורה של סיבות שונות, כדוגמת: תהליך ההזדקנות המתחיל לתת את אותותיו, הפסקת וסת אצל נשים, בעיות במערכות יחסים, קשיים בעבודה, מות ההורים וסיבות רבות נוספות.

לרוב מלווה משבר אמצע החיים בתחושות של חרטה על החלטות שנעשו בעבר, מתח נפשי גדול, תחושת החמצה, דכדוך ולעיתים אפילו דיכאון וייאוש.

למרות זאת, משבר זה הוא טבעי ואיננו צריך לעורר דאגה. ואף יתרה מכך, פעמים רבות גורם משבר גיל המעבר לשינוי משמעותי וחיובי בשגרה ובאורחות החיים, וליצירת הזדמנויות חדשות.

עם זאת, במקרים בהם גורם משבר גיל המעבר לדיכאון כבד שאיננו חולף, התמכרות מסוגים שונים או תופעות בלתי רצויות אחרות, מומלץ מאוד לפנות לטיפול מסייע.

משבר גיל המעבר – מאפיינים וגורמים

משבר גיל ה-40 פוקד בערך כ-26 אחוזים מאוכלוסיית הגברים והנשים בעולם המערבי. המשבר שכיח בגילאים שבין 35 ל-50, כאשר במחקרים שונים נמצא כי גיל המשבר הממוצע מגיע בגיל 46 שנים. משבר אמצע החיים נגרם, כאמור, מסיבות שונות, שהמרכזית שבהן היא תהליך ההזדקנות.

ההכרה, כי הנעורים חלפו ושקעו בעבר הרחוק והופעת סימני הזדקנות ראשונים גורמים לאנשים רבים לתחושה, כי הזמן חלף מבלי שנוצל כראוי. משבר זה מלווה לרוב בתהליך של התפכחות, של תחושות קשות של חלומות שהתבדו ושל חרטה על החלטות שנעשו בעבר ולא ניתן עוד להשיבן.משבר גיל המעבר

משבר גיל המעבר קשור גם לנסיבות חיצוניות שונות כמו הזדקנות ההורים או חלילה מות אחד מהם, משבר ביחסים הזוגיים, התבגרות הילדים ועוד.

גם שינויים פיזיים שונים ובלתי נמנעים, כדוגמת: התדרדרות הראייה, הופעת קמטים והתקרחות מובילים רבים מאיתנו לכדי משבר.

משבר גיל המעבר בקרב נשים נמשך בממוצע בין שנתיים לחמש שנים, בעוד שבקרב גברים הוא ארוך יותר ועלול להימשך בין שלוש לעשר שנים.

כמו כן, מאפייני המשבר שונים מעט מבחינה מגדרית. אצל גברים משבר גיל המעבר הוא לרוב קשה יותר, כאשר אחד הגורמים המרכזיים להתפתחותו הוא תחום הקריירה.

אצל נשים, לעומת זאת, נגרם המשבר כתוצאה ממגוון סיבות ולרוב גם חולף לאחר מכן באופן טבעי, ואף מלווה בתחושות אופטימיות ויצירת הזדמנויות חדשות.

משבר אמצע החיים – לייצר עתיד חדש

למרות תהליך ההזדקנות הבלתי נמנע ולמרות חלוף הזמן, גיל המעבר הוא גם הזדמנות נהדרת לעשות פסק זמן קצר, להתמודד עם קשיים, להתחיל מחדש ולממש חלומות.

ההכרה כי הזמן העומד לרשותנו הוא מוגבל יכולה לשמש כמקפצה וככוח מניע כדי לקדם נושאים שונים שנדחקו לקרן זווית כתוצאה מהיעדר זמן, מאילוצים שונים או אפילו מחוסר ביטחון.

כמו כן, העלייה בתוחלת החיים, איזון נפשי והתפתחות אינטליגנציה רגשית מאפשרים ניצול טוב יותר של השנים הבאות. עם זאת, במקרים בהם גורם משבר אמצע החיים לדיכאון, לקשיים בזוגיות, לתחושת ייאוש או לבעיות אחרות שאינן חולפות לאורך זמן, חשוב ביותר לשקול פנייה לייעוץ, טיפול זוגי או אפילו קבוצות תמיכה.

טיפול פסיכולוגי, ייעוץ זוגי או כל טיפול אחר מסייעים בהתמודדות עם המשבר ומאפשרים פתיחת דף חדש בחיים. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה נוספת ואנו נבטיחים לעשות הכל על מנת לספק לכם את הכלים שיסייעו להתמודד בהצלחה מול משבר אמצע החיים שתקף אתכם.

קיראו ותדעו: מה יותר מתאים לי - פסיכולוג או פסיכולוגית?לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- ילדים והליכי גירושין
- אכילת יתר
- מאניה דיפרסיהלשמוע אותך! בריאות הנפש | מוות במשפחה | דמיון מודרך | נשירת שיער בגלל לחץ נפשי | ניקיון והיגינה | מיינדפולנס | מפת האתר
להתמודד עם משבר אמצע החיים או משבר גיל המעבר - Midlife crisis

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!