הפן המשפטי של הפרעות נפשיות


הפרעות נפשיות הן מוקד התעניינות משותף של מדעי הרפואה, החברה ומערכת המשפט. הפרעה נפשית מהווה דפוס פסיכולוגי או התנהגותי בעל משמעות קלינית שגורם למצוקה, לקות בהתפתחות הנורמלית וקשיים בתפקוד.

זכאות לקצבת נכות בגין הפרעה נפשית

בישראל אדם יכול להיות מוכר כבעל נכות פיזית או נפשית על ידי המוסד לביטוח לאומי, או על ידי משרד הביטחון. בשני המוסדות, הזכות לקבלת קצבת נכות מהמדינה בגין הפרעה נפשית תלויה בהכרה בנכות ובדרגת חומרתה.

יש להפריד בין ההפרעה הנפשית והנכות. נכות היא התולדה החברתית שנגרמה כתוצאה מהלקות התפקודית שגרמה הבעיה הנפשית. הפן המשפטי של הפרעות נפשיות

דרגת הנכות הנפשית נקבעת על ידי פסיכיאטר, הוא איש הרפואה המומחה בתחום בריאות הנפש.

במסגרת הליך ההכרה בנכות על ידי המוסד לביטוח לאומי מגישים בדרך כלל מסמכים רפואיים המעידים על הבעיה, לעיתים גם בצירוף חוות דעת פסיכיאטרית שלא נערכת בדרך כלל על ידי הרופא המטפל.

מהן הפרעות אישיות וכיצד ניתן להתמודד עימן? לחץ/י כאן לכל המידע

תקנות הביטוח הלאומי לקביעת נכות נפשית מגדירות שתי בעיות נפש מרכזיות:
הפרעות פסיכו-נוירוטיות והפרעות פסיכוטיות. ההפרעות הפסיכוטיות מוגדרות באופן ספציפי והתייחסות התקנות לגבי הפרעות מסוג זה מקלה יותר משום שהן נחשבות לבעייתיות יותר.

ההפרעות שלא נכללות מטבע הדברים כהפרעות פסיכוטיות יוגדרו כהפרעות פסיכו-נוירוטיות. רוב הפונים מבקשים הכרה בהפרעות מסוג זה. הפרעות אלו אינן מוגדרות מפורשות בתקנות וההתייחסות אליהן מחמירה יותר.

מהם התנאים להעסקת אדם הלוקה בנפשו ולעידוד השתלבותו בשוק העבודה?

התעסוקה היא מרכיב מרכזי בשיקום של נכי נפש. חשוב לדעת כי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשנ"ח-1998 קובע בסעיף 2 כי מטרת החוק היא לאפשר לבעלי מוגבלות להשתלב בכל תחומי החיים כאשר אפליה שנועדה לשילוב אותו אדם איננה מהווה אפליה פסולה. המוגבלות המוגדרת בחוק היא גם מוגבלות נפשית.

לחץ/י כאן למידע על סיוע של פסיכולוג תעסוקתי - קליני

במסגרת מגמה זו, חוק שיקום נכי נפש בקהילה התש"ס-2000 מקנה לזכאים לפי החוק, סל שיקום שמאפשר לזכאים לקבל שירותים שונים בתחום התעסוקה כולל אבחון היכולת הגלומה והנוכחית של האדם, מרכז שיקום עם הכשרה לעבודה, השתלבות במסגרות תעסוקה שונות ומועדון תעסוקתי הנחשב כשירות בטרם השתלבות בשוק העבודה.

במקביל, גם משרד התעשייה המסחר והתעסוקה הקים מטה מיוחד לשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה הן כשכירים והן כעצמאים. עבודתו מתייחסת הן לשילוב בעלי נכות פיזית והן לשילוב בעלי נכות נפשית בשוק העבודה.

בשנת 2007 החל המטה לטפל בפניות של מעסיקים להשתתפות המדינה במימון התאמות של מקום העבודה לעובד.

המעביד רשאי לבקש מימון עבור הדרכה למעסיקו או מי מטעמו של המעסיק של עובד עם מוגבלות קוגניטיבית, שכלית או נפשית וזאת על ידי גורם מקצועי בתחום מוגבלות העובד במשך חצי שנת העבודה הראשונה של העובד.

במקביל ניתן גם לבקש מימון עבור התאמת דרישות התפקיד מבחינת מבחני קבלה לעבודה, שעות עבודה, הכשרה, הדרכה ונהלי עבודה.

איזה טיפול פסיכולוגי מתאים לי? לחץ/י כאן לכל המידע על גישות טיפוליות
 לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- דמיון מודרך
- לוגותרפיה
- חרדת בחינות
- טיפול בדיכאון
- הילד שלך בדיכאון?טיפול זוגי | פיברומיאלגיה | התמודדות עם לחץ נפשי | התקף חרדה | שימוש בריטלין | טיפול בפוסט טראומה | דיכאון אחרי לידה | מפת האתר
הפן המשפטי של הפרעות נפשיות

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!