פסיכוגריאטריה - טיפול פסיכוגריאטרי


פסיכוגריאטריה זהו תחום למעשה המנסה לספק מענה קליני לקשישים הסובלים מתשישות נפשית.

הגיל השלישי מזמן לקשישים אתגרים חדשים: היציאה ממעגל העבודה גורמת לירידה בפעילות ועיתים לסוג של ניוון, בתקופה זו מתחילים לאבד חברים קרובים, עולה צורך לייצר שיגרה חדשה ונראה כי שינויים מאוד מהותיים  מתרחשים בחייהם של הקשישים הן מן הבחינה החברתית והן מן הבחינה הפיסיולוגית והפסיכולוגית.

עיתים שינויים דרמטיים אלו מביאים את הקשיש לכדי דיכאון ואף חרדות. ממש כשם שקיימות בעיות המאפיינות את גיל ההתבגרות או את גיל הילדות כך גם קיימות תופעות הייחודיות לגיל הזהב: שיטיון או דמנציה, אלצהיימר, פרקינסון אלו הן רק חלק מן המחלות המאפיינות את הגיל השלישי.

הפרעות כגון אלו עשויות להגיע בעוצמות שונות ובתדירויות שונות אצל כל קשיש וקשיש.

קשישים רבים חווים ירידה ביכולות השכליות שלהם, ירידה באיכות הזיכרון, העדר מודעות לצרכיהם הבסיסים שלהם ובמקרים רבים גם חוסר התמצאות בסביבה ואף אדישות. נרשמו אף מקרים קיצוניים בהם קשישים גילו אלימות כלפי הוזלת.

תחום הפסיכוגיריאטריה

ככל שהזמן עובר ומתבגרים קיימת סבירות גדולה יותר לסבול מבעיות קוגניטיביות ו/או מבעיות הקשורות לנפש דוגמת תשישות נפשית. ואכן קשישים רבים, בערוב ימיהם חשים באותם קשיים קוגניטיביים ונפשיים.

עניין זה מעיק על הקשישים עצמם, כמו גם שקשיים אלו מכבידים על ליבם של הקרובים להם. פסיכוגריאטריה נועדה לספק מענה כולל לקשיים אלו. תחום זה נועד לספק מענה נפשי, ניורולוגי, אבחוני ותעסוקתי לקשישים הסובלים מן התופעות הללו.

כאשר מדברים על פסיכוגריאטריה אנחנו למעשה מדברים על פסיכיאטרים מקצועיים שהוסמכו לטפל בבעיותיהם של הקשישים. פסיכיאטרים אלו למעשה בקיאים בתסמונות ובמחלות המאפיינות את הגיל השלישי, ומשלבים בטיפולם הן את הידע הפסיכולוגי והן הידע הנוירולוגי שרכשו בעת התמחותם.

אבחון פסיכוגריאטרי

הדרך לאבחון פסיכוגריאטרי עבור קשישים הסובלים מבעיות עיתים היא דרך חתחתים. לא פעם קרוביהם של הקשישים הם אלה אשר מובילים אותם ובטעות מפנים את הקשיש לחיפוש אחר מזור פיסיולוגי בעת שעליהם למעשה לסור למומחים בתחום הפסיכוגיריאטרי.

וכך קורה כי קשישים רבים מקבלים טיפולים פיסיולוגים כגון תרופות כשלמעשה הם זקוקים לסיוע נפשי מקצועי, לתרפיה ולחברה של קבוצת השווים.

דרך אחת לאבחן את מצבו של קשיש תשוש היא באמצעות מבחן תלות/תפקוד. מבחן זה הינו מבחן ייעודי הנערך על ידי השירותי הבריאות הקהילתיים וביכולתו לאמוד את רמת תפקודו של הקשיש.

קיימת חשיבות לנטילת מבחן זה שכן הוא עשוי לקבוע במידה רבה מהי כמות העזרה שיכול לקבל הקשיש ממוסדות המדינה, מתוקף חוק ביטוח סיעודי.

פסיכוגריאטריה – טיפול

קיימים כיום לא מעט אנשי מקצועי המתמחים בתחום פסיכוגריאטרי, שמגיעים על פי רוב מתחום בריאות הנפש: פסיכיאטרים, מרפאים בעיסוק, מרפאים באומניות, אחיות פסיכיאטריות וכו'. לאחר אבחון הבעיה מנסים מומחים אלו לספק טיפול שתכליתו להוציא את הקשיש ממצבו התשוש.

יש כמה סוגי טיפולים שנמצאו כיעילים חלקם ניתנים עבור חולים קשים יותר במסגרת מחלקה פסיכוגריאטרית אך ניתן גם לקבל מענה לקשישים שאינם במצב קשה המחפשים מענה קבוע במסגרת מרכזי יום.

מתודיקות הטיפול הן פעילות גופנית ופיזיותרפיה המועברים על ידיד מאמנים מומחים לגיל הזהב. ובאשר לפן המנטאלי, הטיפול מתרכז בפעילויות כגון רפוי בעיסוק, ריפוי במוסיקה, ריפוי בדרמה, באמצעות גינון, ריפוי באמצעות תנועה וכו'.

  קיראו על: כדורים נפוצים ותרופות לטיפול בהפרעות מצב רוח


דמנציה – תשישותה של הנפש לכדי שיטיוןמה אתם יודעים על דמנציה? בואו על שיטיון והגורמים לדמנציה..אשפוז חולים סיעודיים וקשישים תשושי נפשכיצד ובאילו תנאים מתקבלת החלטה על אשפוז קשישים תשושי נפש ו/או חולים סיעודיים?אלצהיימר - גורמי סיכון, אבחון אלצהיימר וטיפול במחלהבמאמר שלפניכם נציג מידע אודות מחלת האלצהיימר, גורמים למחלה, תסמיניה ושטיות טיפול במחלת אלצהיימר.


לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול בחרדות
- התמודדות עם דיכאון
- חשיבות בריאות הנפש
- נוירוזה או הפרעה נוירוטית
- הילד בדיכאון?טיפול פסיכיאטרי | טיפול פסיכולוגי | סכיזופרניה | התקפי זלילה | נוירוזה | מפת האתר


כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!