מהו פסיכולוג קליני וכיצד הוא יכול לעזור לך?


הפסיכולוג הקליני הוא איש מקצוע המתמחה בניתוח ובהבנה של תהליכים נפשיים שונים, מודעים ושאינם מודעים.

פסיכולוגיה קלינית היא ענף בתוך תחום הפסיכולוגיה העוסק באבחון ובטיפול בבעיות נפשיות שונות הנובעות ממכלול התחושות והחוויות האנושיות.

מטרותיו העיקריות של הטיפול הפסיכולוגי הן להעמיק את ההבנה בנפש האדם, לסייע לאנשים השרויים במצוקה נפשית או בחוסר תפקוד פסיכולוגי, ולעודד ולקדם איזון נפשי כמו גם התפתחות אישית ותחושות חיוביות ואופטימיות.

מטבע הדברים, חש כמעט כל אדם בשלב כלשהו בחייו תחושות של מצוקה, חוסר ביטחון, דכדוך מתח רב או כל תחושה אחרת. לעיתים ישנם אנשים המצליחים להתמודד עם רגעי המשבר של חייהם ועם המתח הרב בכוחות עצמם ובעזרת האנשים הקרובים אליהם, גם ללא צורך במעורבות של איש מקצוע.

אך פעמים רבות נוצר צורך אמיתי בעת משבר לפנות לעזרה פסיכולוגית מקצועית כדי להתגבר על הקשיים הנפשיים ולהיחלץ מהם מחוזקים ובכוחות חדשים. לעיתים האדם הנמצא במצוקה איננו מסוגל למצוא לבדו את הדרך לשינוי, ותקפידו של הפסיכולוג הקליני הוא לסייע לו להתמודד עם מצוקותיו, להבין את מקורותיהן ולהתגבר עליהן.

מתי צריך לפנות לפסיכולוג קליני?

השאלה מתי לפנות לעזרתו של פסיכולוג קליני היא מטבעה שאלה אישית מאוד ולכן אין עליה תשובה חד-משמעית. עם זאת, כאשר אדם חש כי איכות החיים שלו נפגעת בצורה משמעותית כתוצאה ממצוקות נפשיות שונות או כאשר הוא חש כי רמת שביעות הרצון שלו מחייו, מהשגת מטרותיו ומתפקודו היומיומי נמוכה ביותר, מומלץ מאוד שיפנה לטיפול פסיכולוגי.

חשוב ביותר לזכור, כי אנו איננו חיים לנצח, לכן אין זה רצוי להתעלם מבעיות מציקות בשל דעות קדומות או מסיבות בלתי מוצדקות אחרות, ולחיות חיים לא שלמים ללא סיפוק או הרגשת שביעות רצון.

סוגי טיפולים פסיכולוגיים

היום ישנם סוגים רבים של טיפולים פסיכולוגים וגישות שונות. עם זאת, ניתן לחלק את שיטות הטיפול לשני סוגים עיקריים: טיפול דינמי ארוך טווח, וטיפול ממוקד וקצר. כאשר קיימות בעיות מוגדרות מקומיות המשפיעות רק על תחום מצומצם מאוד בחיים, ניתן להשתמש בשיטת הטיפול המהירה הנמשכת זמן קצר יחסית.

דוגמאות לבעיות ממוקדות הן: חרדת בחינות, חרדת טיסות ופוביות אחרות. אך כאשר קיימות בעיות עמוקות ומקיפות יותר הקשורות לאישיות ולמכולל החיים, לרוב יש צורך בטיפול מעמיק ומקיף העשוי להימשך זמן לא מועט.

דוגמאות לבעיות עמוקות יותר הן: בעיות ביצירת קשרים זוגיים, בעיות בזהות האישית, דימוי עצמי נמוך, דיכאון, היעדר מוטיבציה ובעיות נוספות.

משך הטיפול ותוצאותיו הם אינדיבידואליים ומושפעים לרוב מאישיות האדם, מהבעיות איתן הוא תמודד ומקצב התקדמותו האישי. טיפול קצר מועד נע לרוב ממספר פגישות בודדות עד חצי שנה. טיפול ממושך יותר עשוי לערוך מספר חודשים ולעיתים גם שנים.

שתי שיטות הטיפול דורשות הבנה מעמיקה של הליכים פסיכולוגיים שונים, יכולת אבחון וגם המון אמפתיה ועידוד להם זקוק, מטבע הדברים, כל מטופל.

מרבית הפסיכולוגים הקליניים בישראל רכשו השכלה פסיכולוגית הכוללת הכשרה מקיפה בטיפול דינמי ארוך טווח אך בשנים האחרונות גבר גם השימוש בטיפולים קצרי מועד.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן:  צור קשר

לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- פסיכולוג תעסוקתי
- לוגותרפיה
- פסיכיאטר לילדים
- חרדה לקראת בחינה
- טיפול תרופתי
- לחץ נפשיפסיכולוג לילד | הפרעת קשב וריכוז | התמכרות | מאניה דיפרסיה | הפרעת אכילה | השפעת גירושין על ילד | מפת האתר
טיפול פסיכולוגי - פסיכולוג קליני

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!