הפרעות קשב וריכוז - סוגי הפרעות


בשנים האחרונות גברה משמעותית המודעות לבעיות והפרעות התנהגות הנובעות מהפרעת קשב וריכוז ADD – Attention Deficit Disorder והשתכללו מאוד דרכי האבחון והטיפול בה.

ההתקדמות במחקר בתחום חשפה את היסודות הרפואיים – כלומר, המקורות הגנטיים – של הבעיה, ובמקביל את התסמינים והגורמים הפסיכולוגיים, הסביבתיים והחינוכיים שלה. מהן הפרעות קשב וריכוז, כיצד מזהים אותן ואיך ניתן לטפל בהן?

כאמור, הגורם להפרעת קשב נעוץ במבנה המוח ובתפקודו ומשום כך ההפרעה תלווה את הלוקים בה לאורך כל חייהם. עם זאת, אין זה אומר שלא ניתן לטפל בה ולהגיע להישגים ממשיים בהתמודדות עם התסמינים שלה.

על מנת להשיג טיפול אופטימלי בבעיה, יש לאבחן את סוג הפרעת הקשב ממנה סובל המטופל. כשם שיש סוגים שונים של יכולות קשב, כך ישנם סוגים שונים של הפרעות קשב, וייתכן כי אדם אחד יסבול מכמה היבטים של ההפרעה. 

שליטה בקשב

רבים הסובלים מהפרעת קשב נוטים להתנהגות אימפולסיבית, הנובעת למעשה מקושי לשלוט בקשב. הכוונה היא ליכולת לעבד מידע, לארגן אותו בראש ולתכנן את התגובה המתאימה.

בעלי הפרעת קשב וריכוז הלוקים בשליטה בקשב יתקשו לשלוט בתגובותיהם וייגררו לתגובות נמהרות שלא מן העניין.

קשב מתמשך

הבעיה המרכזית והשכיחה ביותר בספקטרום של הפרעות הקשב היא היכולת המוגבלת לשמור על ריכוז ומיקוד לאורך זמן.

זהו גם ההיבט הקל ביותר לאבחון בתחום הפרעות הקשב. קשב מתמשך הוא המאפשר לנו לבצע פעילות חזרתית לאורך זמן, להאזין להרצאה או לצפות בסרט מבלי לאבד ריכוז.

סינון קשב

ואולם לא די ביכולת לשמור על מיקוד וריכוז; על מנת להפיק את המירב מקריאה, האזנה ולמידה, חשובה ביותר היכולת לסנן מידע לא חשוב, רעשים והסחות דעת ולהתמקד במה שרלבנטי.

בעלי לקות זו יתקשו לסנן מתוך שלל הגירויים שמסביבם את מה שחשוב עבורם באותו רגע, ועשויים להתקשות במיוחד בקריאה. עבור ילדים, הנמצאים בסביבה רועשת והומה בדרך כלל, יהיה קשה במיוחד להתרכז ולא להתייחס לכל צליל, רעש או צחוק מסביבם.

הכוונת קשב


הכוונת קשב, בדומה ליכולת הסינון, מאפשרת לנו להסיט את תשומת הלב למוקד הרלבנטי ולשנותה לפי הצורך. זו למעשה גמישות של קשב וריכוז המצריכה יכולת להתמקד במשהו בכל פעם מחדש, גם לפרקי זמן קצרים. הדבר חשוב במיוחד עבור תלמידים וסטודנטים, הנדרשים לקרוא ולכתוב הרבה.

הפרעות קשב וריכוז - דרכי טיפול

הטיפול בהפרעת קשב יכלול בדרך כלל מרכיב תרופתי, אך אין בכך די. יש להידרש גם לגורמים פסיכולוגיים וחברתיים ולעזור למטופל ליישם שינויים התנהגותיים בחי היומיום.

הדבר קל יותר עם ילדים, עימם ניתן לעבוד בבית הספר ובחוגים, כאשר ההורים מעורבים בתהליך ובעבודה היומיומית עם הילד. לעתים יהיה צורך במתן טיפול פסיכולוגי לילד ולמשפחתו ובביצוע שינויים מהותיים בסביבתו.

חשוב ביותר לסייע לסביבת הלימוד של הילד להתגמש ולהתאים עצמה לצרכיו המיוחדים ככל האפשר (קשה יותר לעשות זאת בסביבת עבודה של מבוגרים), כדי לאפשר לו להתאקלם ולתפקד בצורה המיטבית במערכת שהינה מאוד מאתגרת וקשה עבורו.   

לקריאה נוספת לחצו: הפרעות קשב אצל מבוגרים לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- הילד שלך בדיכאון?
- טיפול בתרופה פסיכיאטרית
- התמודדות עם לחץ נפשי
- התגרשת? מה עם הילדים?
- טיפול זוגי
- היפוכונדריהדמנציה | סכיזופרניה | טיפול נפשי אלטרנטיבי | נוירוזה | דיכאון אחרי לידה | אכילת יתר | התקפי אכילה | מפת האתר
על סוגים שונים של הפרעות קשב וריכוז

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!