טיפול בריטלין לילדים או למבוגרים – חשוב לדעת!


ריטלין מוכר כתרופת פלא עבור אנשים, המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, בקשת רחבה של גילאים. משך שנים רבות טופלו באמצעות ריטלין ילדים, אשר אובחנו כהיפראקטיביים ובעלי הפרעת קשב וריכוז לסוגיה השונים.

בשני העשורים האחרונים התרחב השימוש בתכשיר גם בקרב אוכלוסיית מבוגרים, אשר ההפרעה אובחנה אצלם בגיל מאוחר, עם או ללא תסמיני היפראקטיביות. 

במהלך השנים נמתחה ביקורת ציבורית חריפה על צריכת ריטלין, אשר הופנתה הן נגד עשיית שימוש בחומר עצמו, ובפרט בהיבט ההתמכרות והתלות הגופנית שמתפתחת בעקבות צריכת התכשיר, והן ביקורת כללית על תחום הפסיכיאטריה וגישת הטיפול התרופתית שהוא מציע, שעה שקיימות חלופות אחרות -  קוגניטביות ופסיכולוגיות לטיפול בבעיה. 

כיום נפוץ השימוש בתכשירים ריטלין וקונצרטה (תרופה המבוססת על רכיבים פעילים דומים לאלה שבריטלין, במינון אחר) בקרב סטודנטים, המבקשים להרחיב את יכולת הקליטה ולמקד את כושר הזיכרון שלהם במהלך שנות הלימודים ובפרט בתקופות של בחינות.

השוק בתחום פרוץ והמסחר בכדורי ריטלין משגשג, ללא פיקוח ובהיעדר מרשמים רפואיים נדרשים.

בהיבט זה מושמעת ביקורת על הסכנה הכרוכה בצריכה חופשית ובלתי מבוקרת של התכשיר, אשר מצריך אבחון מוקדם של לקות קשב וקבלת מרשם מתאים.

עבור אלה, אשר אינם סובלים מהפרעות קשב, צריכת ריטלין לא רק שאינה אפקטיבית, באשר אינה מיועדת לשיפור הזכרון, אלא ששימוש בתכשיר עשוי להוביל להתמכרות מסוכנת ולהתפתחות תופעות לוואי פיזיות ונפשיות כאחד. 

הריטלין מסייע כיום לילדים ומבוגרים, אשר סובלים מהפרעת קשב וריכוז ומתקשים להתמקד בפעולה מסויימת לאורך זמן מבלי שכל רחש קל או תנועה יסיחו את דעתם.

לתכשיר נודעת השפעה מיטיבה בהגברת המיקוד והכנסת הפעילות המוחית לתחום הנורמה, בכל הגילאים, אולם קיים הבדל בין התכלית עבורה משמש התכשיר אצל ילדים, המאובחנים כלוקים בהפרעה על פי רוב בשלב הלימודים, לבין הייעוד שממלא התכשיר בקרב אוכלוסייה מבוגרת. 

פעילותו הרפואית של התכשיר

הריטלין הינו תרופה נרקוטית, המבוססת על החומר מתילפנידאט, אשר משתייך למשפחת סמי האמפטאמין.

התכשיר פועל על מערכת העצבים המרכזית, כאשר החומר הפעיל בו ידוע ברגיל כבעל תכונות מעוררות וממריצות, אולם אצל אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז משפיע התכשיר  באופן הפוך - מווסת את הריכוז והקשב כמו גם את פעלתנות היתר (היפראקטיביות) וידוע כבעל השפעה מרגיעה, אשר תורמת ומסייעת לשיפור הריכוז והגברת המיקוד.

נטילת התכשיר כרוכה במגוון תופעות לוואי אפשריות, בהן: ירידה בתאבון, קשיי הירדמות, כאבי ראש, הגברת קצב הנשימה ותדירות פעימות הלב, יובש בפה, נטיה למצבי רוח, בלבול וכן החרפת תגובות רגשיות.

שימוש בריטלין אצל ילדים

ילדים, אשר מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז ונזקקים לריטלין, מתמודדים עם קושי לנהל את חייהם תוך שמירה על סדר וארגון, אינם מצליחים להתחיל ולסיים פעולות במועדן ונוטים לאבד במהרה עניין, קשב וריכוז.

מחשבתם של ילדים אלה מתאפיינת בקיטועים ובשבירת הרצף, תוך צורך לשוב מספר פעמים על החומר הנלמד, המתורגל או הנקרא. מרביתם מאובחנים בנוסף גם כליקויי למידה או בעלי דיסלקציה.

ילד המתמודד עם הפרעות קשב וריכוז, אשר מצוי בפער תמידי בין הגירויים המחשבתיים לבין המידע שהמוח מקבל, יחווה תחושות של האצת השעון הביולוגי, בלבול ותסכול ויתקשה לעקוב אחר מוריו, להתרכז ולהתמקד.

נטילת הריטלין מאפשרת להפחית את סף הלחץ והחשש מהלימודים, כפועל יוצא שוכך המתח הפנימי והילד מצליח להגיע לרוגע ואיזון ולמצות את הפונציאל האישי, תוך יכולת ללמוד בקצבם של בני גילו וכיתתו.

אולם, לצד היתרונות, אשר מציע תכשיר הריטלין, עלול השימוש בו להיות מזיק, עקב תופעות הלוואי הכרוכות בו. לפיכך, טרם נטילת התרופה יש לפנות לאבחון פסיכאטרי מקיף, בו ייבדק האם הילד אכן סובל מהפרעת קשב וריכוז ואם כן באיזו דרגה ומהו אופן הטיפול האופטימלי עבורו - קבלת ריטלין במינון מסויים או פניה לערוצי טיפול אחרים.

שימוש בריטלין אצל מבוגרים

הטיפול בריטלין בקרב אוכלוסיית מבוגרים, המאובחנים לראשונה בחייהם כבעלי הפרעת קשב וריכוז כשהם מעל גיל 30, מקובל מאז שנות התשעים של המאה הקודמת.

נוכח היעדר מחקר מעמיק אודות השפעות ריטלין על מבוגרים לא קיימת כיום מסגרת ארגונית מנחה בנושא כמו גם גישה אחידה ומוסכמת לעניין אופני הטיפול בריטלין, המומלצים בקרב מבוגרים.

מבוגרים המאובחנים בשלב מאוחר סובלים מההשלכות ארוכות הטווח של הפרעות קשב וריכוז, המשפיעות על דפוסי ההתנהלות, המחשבה והדימוי האישי, אשר סיגלו לעצמם.

כך, אנשים אלה יתקלו במהלך חייהם הבוגרים בקשיים לשמור על מקום עבודתם ויחושו אי שקט תמידי וקיבעון. רבים מהם יצמצמו את צריכת תרבות הפנאי שלהם, יסבלו מנדודי שינה ויגלו קושי בהתנהלות היומיומית ובמטלות המצריכות סדר וארגון.

במקרים מסוימים תתורגם הפרעת קשב וריכוז, אשר לא אותרה במועדה, להפרעות חרדה ודיכאון וכן לתופעות של מתח ולחץ לפני פרוייקטים ומשימות במהלך החיים הבוגרים.

מטופלים מבוגרים, אשר צרכו ריטלין, בהפניית רופא או באורח עצמאי (השאלת כדור מחבר, למשל) העידו על שיפור משמעותי ביכולות הקשב והריכוז שלהם, השגת רגיעה מחשבתית וניטרול רעשי רקע מהסביבה החיצונית, אשר ליוו אותם מהלך חייהם, וכן הפחתת הבלחים וקיטועים פתאומיים ברצף המחשבתי.

לקריאה נוספת לחצו: הפרעות קשב אצל מבוגרים

חשיבות הפניה לאבחון פסיכיאטרי טרם נטילת ריטלין -  אצל ילדים ומבוגרים

השימוש בריטלין הפך אמנם לתופעה נפוצה, אולם יש לתת את הדעת לכך, שמדובר בתרופה המוגדרת כסם נרקוטי וצריכה בלתי מבוקרת שלה עלולה להוביל להתמכרות ולנזקים, אשר עולים על התועלת הגלומה בה, למי שעבורו התרופה אכן אפקטיבית.

בכל קבוצת גיל קיימת חשיבות רבה לאבחון מקדים אצל פסיכיאטר, המתמחה בהפרעות קשב וריכוז, אשר יחליט האם הריטלין מתאים לטיפול בפציינט הספציפי ובמידה וכן, מהו המינון הנכון עבור כל מטופל. 

אצל מבוגרים - בשלב ראשון נדרש אבחון ההפרעה על ידי פסיכיאטר מקצועי, אשר יוכל להעריך את חומרת התופעה ואת אופן השפעתה על התפקוד היומיומי במישורי החיים השונים, בהתאם לצרכיו הפרטניים של המטופל.

רק לאחר שישללו חלופות טיפול נוספות ודרסטיות פחות, דוגמת ייעוץ פסיכולוגי, תרגול ביופידבק וכדומה, יופנה המטופל לקבלת ריטלין במינון עליו ימליץ הרופא.

לצורך קבלת אבחון מדוקדק והתאמת הטיפול האישי ניתן לפנות לפסיכיאטר באופן פרטי כמו גם לייעוץ במרכז ציבורי - קהילתי, העוסק בתחום בריאות הנפש.

במידה ויוחלט על טיפול באמצעות ריטלין ומאחר ומדובר בתרופה המצויה בפיקוח משרד הבריאות, יש לרוכשה באמצעות מרשם רפואי. נטילת התכשיר תיעשה בהכוונת והנחיית הרופא בלבד ובהתאם למינון שיקבע על ידו, כתלות במשקל גופו של המטופל.

לאורך הטיפול התרופתי מומלץ להסתייע בליווי פסיכולוגי או לפנות לייעוץ התנהגותי, אצל מטפלים אשר הוכשרו והתמחו בתחום הפרעות קשב וריכוז בקרב מבוגרים.

גם בקרב ילדים קיימת חשיבות רבה לביצוע אבחון פסיכיטארי מקיף לצורך החלטה על אופן הטיפול המתאים, לצד בחינת חלופות טיפול אחרות. לגבי הפרעות המאובחנות בגיל צעיר קיימת קשת נרחבת של שיטות לקידום הילד ולימודו כיצד לנהל את ההפרעה ולתפקד עמה.

אצל ילדים, קיימות יכולות תפיסה, קליטה והתמודדות שונות מאלה של מבוגרים, אשר אובחנו בגיל מאוחר לאחר שהסתגלו לחיות בצל ההפרעה.  

על בסיס הבדלים אלה פותחו עבור אוכלוסיית הגיל הצעירה גישות טיפול ייחודיות, אשר התמדה בהן לאורך זמן מניבה תוצאות ומשפרת באופן משמעותי את יכולות הקשב והריכוז.

בין השיטות המוצעות: קינגסיולוגיה, טיפולים באמצעות מחשב וכן שיטת אלבאום, אשר כל אחת בדרכה מיועדת להקנות למוח הרך כלים נוספים לקליטה, חשיבה ולמידה ולפתח את האזורים בו, שהינם טעוני חיזוק.
 

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו בתחום בריאות הנפש, לחצו כאן:  צור קשר 

 לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- טיפול תרופתי
- פסיכולוגיה קלינית
- פסיכולוג תעסוקתי
- מהי לוגותרפיה?
- התמודדות עם פוסט טראומה
- דכאון אחרי לידה
- תופעות לוואי של ריטליןחרדות לפני בחינה | בולימיה | אנורקסיה | טיפול פסיכיאטרי לילד | פסיכולוג לילדים | השפעת גירושין על ילד | מפת האתר
כיצד ישפיע עלינו תכשיר ריטלין?

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!