תופעות לוואי של כדורים פסיכיאטריים


כדורים פסיכיאטריים, הידועים גם כתרופות פסיכוטרופיות או פסיכותרפויטיות, משמשים לטיפול בסימפטומים של הפרעות נפשיות כגון סכיזופרניה, דיכאון, הפרעה דו-קוטבית (מאניה-דיפרסיה), הפרעות חרדה, והפרעות קשב וריכוז (ADHD).

הם אינם מרפאים את המחלה, אך בעזרתם אנשים רבים שנאבקים במחלה נפשית יכולים לחיות חיים מספקים ושמחים. חלק מהאנשים יזדקקו להם רק לתקופה קצרה, ואחרים עשויים להזדקק להם כל החיים.

תרופות פסיכיאטריות עשויות להשפיע על כל חולה באופן שונה, ולא ניתן לדעת כיצד יגיבו להן מראש. כך גם בנוגע לתופעות לוואי - כשם שלא ניתן לחזות מי ירוויח מתרופה פסיכיאטרית כזו או אחרת, כך גם לא ניתן לחזות למי יהיו תופעות לוואי ואילו תופעות יופיעו מתוך המגוון האפשרי.

אנשים רבים נדהמים לגלות כי מדע הרפואה, ובכללו הפסיכיאטריה, מבוסס בעיקר על ניסוי וטעייה, אך אם חושבים על כך הרי שאין זה מפתיע - הרי באף תחום לא ניתן לחזות את הגורם האנושי.

לוקחים תרופות? מה משפיע על תופעות הלוואי?תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות

ישנם כמה גורמים שמאפשרים לרופאים לנסות ולנבא את תופעות הלוואי האפשריות. גורמים אלה הם סוג המחלה הנפשית; גיל, מין ומבנה גוף; מחלה גופנית; הרגלים מגונים כגון שתייה או עישון; תפקודי כבד וכליות; גנטיקה; שימוש בתרופות אחרות; ותזונה.

לכן, כל רופא יערוך ראיון מקיף עם החולה לפני שירשום לו תרופה כלשהי, ולעתים אף ירשום לו ביקורות תכופות יותר מאחרים.

כדורים פסיכיאטריים לטיפול בסכיזופרניה: כדורים מהדור החדש כוללים ריספרדל, זיפרקסה, סרוקוול ועוד. תופעות הלוואי הידועות הן ישנוניות, סחרחורות, ערפול ראייה, רגישות לשמש, דופק מהיר ועוד, אשר רובם נעלמים לאחר כמה ימי שימוש.

מלבדם יש לשים דגש על תופעות כגון נוקשות או עוויתות בלתי רצוניות בשרירים. תופעת לוואי ידועה נוספת היא השמנת יתר בגלל שינויים בחילוף החומרים, אשר עלולה לגרום למצבים של סוכרת וכולסטרול גבוה.

כדורים פסיכיאטריים לטיפול בדיכאון: נקראים כדורים נוגדי דיכאון, והם תרופות ממשפחת ה-SSRI, אשר עובדות על מוליכים עצביים כגון סרוטונין, נוראפינפרין או דופמין. תופעות הלוואי הידועות הן כאבי ראש, בחילות, הפרעות שינה, עצבנות, בעיות מיניות, יובש בפה, עצירות, בעיות במתן שתן, ראייה מעורפלת, ישנוניות.

כשישנן כוונות אובדניות שימוש בכדורים אלה עלול להגביר את הכוח ותחושת היכולת לביצוען, במיוחד אצל ילדים ומתבגרים. לכן יש עליהן אזהרה, וכשידועות כוונות מסוג זה יש לשים את המטופל תחת השגחה.

כדורים פסיכיאטריים לטיפול בהפרעות חרדה: הטיפול כולל שימוש בנוגדי דיכאון, נוגדי חרדה (בנזודיאזפינים - כגון קלונקס, זנקס ועוד) וחוסמי בטא אשר מסייעים לסימפטומים גופניים של חרדה.

תופעות הלוואי הן כאבי בטן, ראייה מעורפלת, כאבי ראש, בלבול, סיוטים, בחילה, עצבנות, עייפות כרונית, ידיים קרות, וחולשה. ככלל הם לא מומלצים, למי שסובל מאסתמה וסוכרת. בנוסף, יוצרים תלות והתמכרות, בעיקר נוגדי החרדה שמשמשים להרגעה.

תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות אצל נשים בהריון ומניקות

ישנם מעט מאוד מחקרים בתחום בריאות הנפש בנושא נטילת תרופות במהלך הריון ובעת הנקה, ובכל מקרה חלק מהתרופות מותרות לשימוש וחלקן אסור בהחלט.

הותרו לשימוש התרופות נוגדות הדיכאון, שלא נמצאו בנשים שנטלו אותן יותר מומים בעובר. עם זאת, החומרים הפעילים עוברים את השלייה, ולכן בסמסטר השלישי עלולה להתפתח התמכרות ולכן תסמיני גמילה בעובר לאחר הלידה. תרופות אסורות לשימוש הן ממשפחת הבנזודיאזפינים, ממשפחת הכדורים האנטי פסיכוטיים, וממשפחת מייצבי מצב הרוח.

לאחר הולדת התינוק יש להיזהר מהופעתו של דיכאון אחרי לידה, וישנו מעבר של החומרים הפעילים דרך חלב האם. עם זאת, לעתים סיכונים אלה עדיפים מאשר הפסקת התרופות, ולכן על כל מקרה זוהי החלטה של האם והרופא המטפל.

ישנן תרופות צמחיות שנגישות כיום ללא מרשם ומיועדות להרגעה במקרה של חרדה, או לרומם את הרוח במקרה של דיכאון. אין לטעות ולחשוב כי לא צריך לדווח על נטילתן לרופא המטפל. ייתכנו בהן חומרים פעילים שעלולים להתנגש עם כדורים אחרים ואף ליצור נזק.

כמובן שאסור להפסיק טיפול תרופתי ללא הנחיה מפורשת של פסיכיאטר מטפל ובמקרים של תופעות לוואי חמורות ו/או כאלה המטרידות אותך, יש להתייעץ עם פסיכיאטר.

קראו בהרחבה: על תופעות הלוואי של ריטליןלקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- היפוכונדריה Hypochondriasis
- פסיכולוג ילדים
- הפרעת קשב וריכוז
- שימוש בריטלין
- הילד שלך בדיכאון?טיפול אלטרנטיבי - בלי תרופות | פסיכולוג תעסוקתי | טיפול זוגי | דמיון מודרך | היפוכונדריה | אנורקסיה | הפרעות אכילה | מפת האתר
תופעות לוואי של כדורים פסיכיאטריים ותרופות מרשם הניתנות על ידי פסיכיאטר

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!