מתי טיפול באמצעות תרופות פסיכיאטריות מתאים?


תרופות פסיכיאטריות: מתי כן לקחת?

כשאנו נמצאים במצב של מצוקה נפשית שפוגעת בתפקוד היומיומי שלנו, עלינו לנקוט צעדים על מנת לשפר את מצבנו. טיפול נפשי תרופתי הינו אחד האמצעים היעילים ביותר ובעלי השפעה מהירה יחסית לשיפור המצב הרגשי שלנו.

אולם, ישנם עדיין דעות קדומות בחברה לגבי לקיחת תרופות פסיכיאטריות, למרות שהמודעות לנושא עולה משנה לשנה.

בעשור האחרון ביקור אצל פסיכולוג הפך למקובל בחברה המערבית ואף הכרחי. שחקנים הוליוודיים מספרים על החוויות שלהם מ"הספה" ורבים אחרים מדברים בחופשיות על הטיפולים שהם עוברים.

יחד עם זאת, לא נשמע אנשים שמדברים בפתיחות רבה על הפניה לפסיכיאטר וקבלת טיפול נפשי תרופתי. תרופות פסיכיאטריות

משום מה, ישנן לא מעט סטיגמות שליליות לגבי פסיכיאטריה ותרופות פסיכיאטריות.

רבים חוששים שאם הסובבים ידעו שהם נוטלים תרופות פסיכיאטריות, יחשבו שהם "לא נורמאליים", "פסיכיים" ובכלל "מה יגידו ומה יחשבו?".

הפחד הזה מהווה מכשול ועלול ולמנוע החלמה מהירה.

לעתים קרובות טיפול תרופתי יכול להקל במהירות על הסימפטומים של דיכאון או חרדה ובמקרים מסוימים הוא הכרחי כדי להחזיר את האדם לתפקוד תקין ואף יכולים להציל חיים במקרים של דיכאון קשה.

באילו מצבים כדאי לפנות לטיפול תרופתי?

מה עושים במידה ובחיים לא היינו אצל פסיכיאטר ואין נדע מתי כדאי לפנות לקבלת עזרה?

ראשית, היום ניתן לקבל מרשם מרופא המשפחה לחלק גדול מהתרופות נגד דיכאון או חרדה ללא צורך בפניה לפסיכיאטר.

לפיכך, במידה ואנו חשים רגשות שליליים אשר פוגעים בתפקוד היומיומי שלנו ולא ניתן להסבירם על ידי מחלה פיזית או אירועים שקרו לנו לאחרונה, כדאי מאד לבדוק את העניין ולפנות לעזרה מקצועית.

במקרים חמורים כגון; סכיזופרניה, הפרעות אכילה, פרנויה, התקפי חרדה ופאניקה, התמכרויות שונות, OCD ועוד, טיפול נפשי תרופתי יעיל מאד, בעל השפעה מהירה יותר מטיפול פסיכולוגי ובדרך כלל הכרחי.

במקרים של דיכאון קשה המלווים במחשבות אובדניות עשוי להיות אף חיוני להצלת חיים. פסיכיאטר יכול להתאים את התרופות הנכונות לכל סוג של מחלה ולפעמים אפילו לשלב ביניהן על מנת להגיע לתוצאות טובות יותר או להימנע מתופעות לוואי שעלולות להיות מתרופות פסיכיאטריות.

יתרונות וחסרונות בטיפול תרופתי

כמו לכל דבר בחיים לטיפול נפשי תרופתי ישנן יתרונות וחסרונות. מחד גיסא, זהו חומר כימי שמשפיע על המוח ועלול לגרום לתופעות לוואי – זו סיבה אובייקטיבית. מעבר לזה רוב החסרונות בדרך כלל  הם סובייקטיביים מאד.

אלו אותן סטיגמות שליליות ש"נדבקו" לנושא של תרופות פסיכיאטריות כמו "מה יחשבו? מה יגידו?"," מה, אני פסיכי?",  הפחד שלנו מאובדן שליטה, אובדן אישיות, רישום ברשומות שיכול להשפיע עלינו בעתיד וכו'.

יחד עם זאת בימינו ככל שעולה המודעות לנושא בקרב הציבור, אותן סטיגמות שליליות מאבדות מאחיזתן.

מאידך גיסא, תרופות פסיכיאטריות דווקא אמורות לשפר את התפקוד היומיומי ואת מצב הרוח שלנו, להחזיר את השליטה לידינו ולגרום לשקט נפשי. בכל אופן, תמיד ניתן להפסיק את נטילת התרופה אם נחליט בכך.

עצם העובדה שהיום גם רופא משפחה יכול לרשום תרופות נוגדות דיכאון וחרדה מצביע על שכיחות הנושא ועל פתיחות מערכות הבריאות לטיפול בבעיות נפשיות בסיוע תרופת.

חשוב לזכור שחיי אדם הינם ערך עליון. כשאין ברירה וצריך לעבור ניתוח לב אז אנשים יעשו זאת כי זה יכול להציל את חייהם.

בעיות נפשיות פוגעות בצורה משמעותית באיכות החיים ולעתים יכולות לגרום לאובדן שליטה מלאה על חיינו ואפילו למוות. בכל מקרה כשישנו חשש להפרעה נפשית כזו או אחרת יש לפנות לייעוץ מקצועי ולשקול טיפול נפשי תרופתי במידת הצורך.

בשורה התחתונה, ההחלטה תמיד תישאר בידינו!

בכל מקרה חשוב לקרוא ולדעת על: תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות

 קיראו בהרחבה: כדורים נפוצים לטיפול בהפרעות מצב רוח

ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע ולהפנות לגורמים מקצועיים כמו פסיכולוגים או פסיכיאטרים, לחצו כאן:  צור קשרלקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- חרדות
- טיפול פסיכיאטרי
- טיפול פסיכולוגי
- טיפול זוגי ומשפחתי
- הפרעות קשב וריכוז
- הפרעות אכילה
- מאניה דיפרסיה - התמודדותחרדות חברתיות | תשישות כרונית | דיכאון לאחר לידה | טיפול פסיכולוגי לילדים | פסיכוגריאטריה | חרדת בחינות | סכיזופרניה | מפת האתר
היתרונות והחסרונות בטיפול תרופתי - תרופות פסיכיאטריות.

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!