פחד בלתי נשלט ממחלות - היפוכונדריה


הפרעת היפוכונדריה (Hypochondriasis disorder) מוגדרת על ידי ה-DSM 4 (ספר האבחון הפסיכיאטרי) כפוביה ממחלות.

אנשים הלוקים בהפרעה זו מדגימים עיסוק יתר בפחד או באמונה שיש להם מחלה נוראה, המבוססת על אבחנה עצמית הנובעת מתחושות או מחושים פיזיים שלהם עצמם, ללא אישוש בבדיקות רפואיות.

אכן, למרות שהבדיקות הרפואיות לא מאששות את המצב עליו חולים אלה מתריעים, הם עדיין לא משוכנעים בכך, וממשיכים להתעקש על כך שהמחלה אכן קיימת.היפוכונדריה

על מנת לקבל את אבחנת ההיפוכונדריה, החולה צריך להתעקש על המחלה במשך ששה חודשים או יותר.

המחלה מתפרצת בדרך כלל בגילאי 20-30, ומשפיעה על שני המינים באופן שווה. חלק מהסובלים מהיפוכונדריה סובלים גם מהפרעות חרדה, דיכאון ומיני הפרעות אחרות.

חולים היפוכונדרים עשויים להיות עסוק יתר על המידה במערכת אברים מסוימת (למשל הלב או מערכת העיכול).

אך גם אם הרופא בדק את המערכת לאורכה ולרוחבה ולא מצא דבר חולים אלה לא יירגעו, או שיירגעו באופן זמני וימצאו דבר מה חדש לחשוש בגינו כמה ימים מאוחר יותר.

סימפטומים להיפוכונדריה

רוב החולים מתלוננים על נפיחות בבטן והתכווצויות, מודעות לקצב הלב והריאות, והזעה מוגברת. מיקום התלונה, אופייה ומשכה מתוארים פעמים רבות לפרטי פרטים, אך הסימפטומים בדרך כלל לא תואמים למה שידוע לעולם הרפואה על תפקודי הגוף, ובדרך כלל אין להם ממצאים ביולוגיים.

כאמור, החולה תולה את חוסר הממצאים בחוסר מיומנותו של הרופא המטפל, ולעתים הוא ינדוד בין רופא לרופא בניסיון לקבל אישור לתחושותיו. הימנעות מחיי חברה או מעבודה בגלל המחלה ה"דמיונית" עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות חייו של החולה.

היפוכונדריה - אפשר וצריך לטפל!

חשוב ליצור קשר תומך עם מטפל נפשי, בשלב ראשוני. הטיפול הוא משולב - טיפול תרופתי בתרופות נוגדות ספיגה מחודשת של סרוטונין (תרופות אנטי דיכאוניות), יחד עם טיפול נפשי מסוג כלשהו.

פסיכותרפיה דינאמית (הנוגעת בעיקר לטיפול בשיחות) אינה יעילה כל כך בטיפול בהיפוכונדריה, אך טיפול נפשי מסוג קוגניטיבי התנהגותי (העוסק יותר במחשבות סביב ההפרעה, ובכלים התנהגותיים למגר את השפעתה) נמצא יעיל בהקלה על הסימפטומים.

רוב החולים במחלה זו אינם להוטים לגשת לטיפול נפשי, משום שהם אינם מאמינים שיש להם בעיה נפשית, אלא בעיה גופנית.

אך מטפל מספיק רגיש ועיקש יוכל לסייע להם להתמודד עם הסימפטומים של המחלה, גם אם לא לרפא אותם. במידה וישנו שינוי חיובי בעקבות השימוש בנוגדי דיכאון, ההתבוננות לעתיד היא חיובית ומספקת.

חשוב לזכור כי הסימפטומים הפיזיים אותם מתארים החולים הם אמיתיים, גם אם אין להם משמעות קלינית. עם זאת, חשוב להמשיך ולבדוק סימפטומים אלה כשהם צצים, כי אין אבחנת ההיפוכונדריה משמעותה חסינות ממחלות אמיתיות.

חשוב גם לתת תמיכה לבני המשפחה, משום שגם להם עולים קשיים בהתמודדות עם המחלה הנפשית, ועם החשש לבריאותו הפיזית של בן משפחתם. טיפול משפחתי או הדרכה עשויים לסייע לבני המשפחה להבין מה עובר על אהובם, וכיצד הם יכולים לסייע לו.לקבלת סיוע אישי חייג/י: 03-6470305


מאמרים אחרונים

קישורים
- דיכאון קליני
- פסיכולוג לשירותך
- תופעות לוואי של תרופותטיפול זוגי | פסיכיאטר ילדים | דיכאון לאחר הלידה | הפרעות קשב וריכוז | תרופות פסיכיאטריות | טיפול נפשי אלטרנטיבי | פוסט טראומה | מפת האתר
היפוכונדריה Hypochondria פוביה או פחד בלתי נשלט מפני מחלות - לשמוע אותך האתר לבריאות הנפש

כל הזכויות באתר שמורות לבעליו החוקיים!